Prometna sekcija

Prometna sekcija, u koju se dobrovoljno uključuju učenici petih razreda, temelji svoj program rada na odgoju i obrazovanju učenika za sigurnije sudjelovanje u prometu, kroz upoznavanje prometnih propisa, prometnih znakova i pravila, uvježbavanje ponašanja na prometnici i u prometnoj stvarnosti kroz simulirane prometne situacije. Putem ovog programa sekcije, učenici se pripremaju i osposobljavaju za samostalno upravljanje biciklom i polaganje za potrebnu potvrdu. Važno je da što više učenika sudjeluje u radu Prometne sekcije, obzirom na dolje navedenu odredbu iz članka 215. u  Zakonu o sigurnosti prometa na cestama:

4. STJECANJE PRAVA NA UPRAVLJANJE VOZILIMA
Članak 215.

(1) Biciklom na cesti smije upravljati osoba koja je navršila 14 godina.
(2) Djeca s navršenih devet godina koja su u školama osposobljena za upravljanje biciklom i za to im je izdana potvrda, smiju samostalno upravljati biciklom na cesti, a druga djeca s navršenih devet godina samo u pratnji osobe koja je navršila 16 godina.
(3) Program osposobljavanja za vožnju biciklom, program biciklističkog ispita i obrazac potvrde iz stavka 2. ovoga članka propisuje ministar nadležan za poslove obrazovanja.

Ovaj program provodi se u školi, jedan sat tjedno, potpuno besplatno, u suradnji s prometnom policijom PU Bjelovar, HAK-om  Bjelovar. Nažalost, broj učenika koji su aktivno uključeni u rad  ove sekcije opada iz godine u godinu. Vrlo često veći broj učenika želi se uključiti, no roditelji ne uviđaju važnost edukacije djeteta u području prometne kulture i smatraju da  ostale izvannastavne ili  izvanškolske aktivnosti  imaju veći prioritet, stoga ne dozvoljavaju  djeci uključivanje, opravdavajući djecu da nemaju vremena.

Proširenje rada ove sekcije provodi se i kroz kontinuirano sudjelovanje učenika na školskim i županijskim natjecanjima "Sigurno u prometu". Naša škola dugogodišnji je domaćin županijskim ekipama "Sigurno u prometu". Na državnim natjecanjima "Sigurno u prometu", naša škola imala je predstavnike u županijskoj ekipi 2012., 2015. i 2016. godine.

« Travanj 2024 »