preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2011.

Ukupno: 1340996
Sigurnost na internetu

Sigurnost na internetu


Savjeti za sigurno korištenje mobitela i interneta

Dragi roditelji,

O internetu i suvremenim informatičkim dostignućima posljednjih se godina govori više nego o svim ostalim medijima zajedno. Broj korisnika iz godine u godinu raste, a internetski sadržaji sve su bogatiji i raznolikiji. Sve je više novih stranica o različitim temama, a razvijaju se i mogućnosti komunikacije među korisnicima. Poticanje informatičke pismenosti dio je školskoga programa te je važno znati da će se Vaša djeca koristiti informatičkom tehnologijom te da je teško, pa i štetno za njihov razvoj zabraniti im korištenje mobitela, računala i interneta.

Za mnogu djecu i mlade internet i mobitel su pozitivni, produktivni i kreativni mediji u razvoju vlastitog identiteta. Međutim, bitno je napomenuti da su internet i mobitel, unatoč svim svojim mogućnostima, ipak samo alati i ovisno o tome kako ih odrasli i djeca upotrebljavaju, takve će biti i posljedice.

 Poticanje informatičke pismenosti dio je školskoga programa. Važno je znati da će se Vaša djeca koristiti informatičkom tehnologijom te da je teško, pa i štetno za njihov razvoj zabraniti im korištenje mobitela, računala i interneta. Kao što djecu učimo kako se nositi s uznemirujućim i neugodnim događajima u svakodnevnome životu, važno je naučiti djecu i kako se sigurno koristiti internetom i mobitelom te kako prepoznati moguću opasnost i rizična ponašanja.

U nastavku Vas savjetujemo kako da svojem djetetu pružite podršku i neovisnost, ali i da ga/ju naučite kako sigurno „hodati" elektroničkim medijima.

1. Naučite više o mobitelima, internetu i osnovnim  pojmovima koji se rabe u virtualnome svijetu, tako da možete razgovarati s djecom o njihovim aktivnostima  i iskustvima,    ali i lakše razumjeti virtualni svijet u kojem djeca odrastaju

2.Ograničite korištenje računala tijekom dana. Dobro je uvesti jasna pravila, primjerice, nema računala prije škole, prije spavanja, za vrijeme obroka ili prije nego što je napravljena zadaća.

  3.Razgovarajte s djetetom o opasnostima interneta i poučite ga da ne ostavlja osobne podatke ni fotografije na internetu te ne dogovara susrete s nepoznatim ljudima. Ako se dijete jako želi susresti s osobom koju je upoznalo preko interneta, naglasite da to mora biti na javnome mjestu i danikako ne ide samo. Tražite da na prvi susret povede nekoliko prijatelja i prijateljica ili odraslu osobu kojoj vjeruje.

4. Razgovarajte s djetetom o tome kada treba, a kada ne treba čuvati tajnu pred roditeljima, upozorite ga da s nepoznatim osobama (uključujući i one koje pozna putem sms poruka i interneta) nije dobro imati tajne. Također recite da, kad se osjeća neugodno ili zbunjeno zbog nečega što je doživjelo, uvijek može razgovarati s Vama.

5. Obratite pozornost i budite svjesni pokazuje li Vaše dijete uznemirenost nakon dobivenog poziva ili nakon vremena provedenog na internetu. Obratite pozornost na djetetove komentare ili promjene u odnosima s prijateljima. Moguće je da će biti tajnoviti, nevoljko govoriti o svojim "online" aktivnostima i upotrebi mobitela.

 6. Naglasite svojoj djeci kako oni nisu krivi ako postanu žrtve virtualnog nasilja. Recite da im nećete zbog toga oduzeti pravo na korištenje računala – to je jedan od mogućih razloga zbog kojeg djeca ne govore odraslima kad postanu žrtve nasilja na internetu. 

 7. Nadimci kojima se djeca predstavljaju koristeći se komunikacijskim uslugama putem interneta mogu izazvati reakcije drugih, što znači da bi bilo dobro izabrati nadimak koji neće provocirati. 

8. Informirajte se i o programima koji filtriraju web stranice za koje ne želite da budu dostupne vašem djetetu. Većina se tih programa može kupiti preko interneta, a neki su i besplatni. Neki internetski preglednici (Internet Explorer) imaju ugrađene filtre koji se mogu uključiti kako ne bi dopuštali pristup stranicama određena sadržaja. Najčešće korišteni filtri su ContentProtect, CYBERsitter i NetNanny. Programi za filtriranje koristan su alat za roditelje kako bi mogli usmjeriti pozornost svoje djece na poučne i primjerene sadržaje umjesto nepoželjnih. U nekim antivirusnim programima, pa čak i besplatnima, koji se preuzimaju s interneta, ima i takav paket, npr. Punch program, pa osobu koja vam održava kućno računalo zamolite da ga instalira i pouči vas kako se njime koristiti. Ni takvi programi, međutim, nisu savršeni te ih treba shvatiti samo kao pomoćno sredstvo. Najbolji su filtar ipak vaša nazočnost, nadzor, pouka i potpora.     

Kako zaštiti dijete na Internetu - Hakom

izvor: unicef.hr


Sigurniji Internet

 

"Nove tehnologije sastavni su dio svakodnevnog života vašeg djeteta i njegove generacije. Bez obzira sjedi li vaše dijete kod kuće za računalom ili se nalazi u školi, na igralištu, u šetnji s prijateljima, ono je stalno dostupno jer je svojim mobilnim uređajem povezano s cijelim svijetom 24 sata na dan. Trebamo li mu zato zabraniti korištenje interneta i računala ili mu dati na korištenje najjednostavniji mobitel? Možda to izgleda poput rješenja za sve vaše strahove, ali to nikako nije rješenje!

Povodom Dana sigurnijeg Interneta, koji se obilježava 7. veljače udruga Suradnici u učenju pripremila je Priručnik za roditelje.

U priručniku za roditelje roditelji mogu pronaći opće savjete, malo složenije savjete, podsjetnik da ne zaboravite razgovarati s djecom te važne informacije o društvenim mrežama.

Nadamo se da će vam savjeti pomoći da se snađete u digitalnom svijetu vaše djece."

Izvor: ucitelji.hr


 

Office 365

 

Office365 Education je usluga koji omogućuje obrazovnim institucijama i njihovim zaposlenicima, učiteljima, nastavnicima i učenicima besplatan pristup Office365 alatima sa AAI@EDU korisničkim računom na skole.hr domeni. Alati koji se nalaze unutar Office 365 paketa su: Word (program za obradu teksta), Powerpoint (program za izradu prezentacija), Excel (program za izradu tabličnih kalkulacija), Access (program za izradu i uređivanje baza podataka), Outlook (program za e-poštu), itd.

Priručnik možete preuzeti na slijedećoj poveznici: priručnik

Oglasna ploča

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


e-Dnevnik

e-Dnevnik
Lista linkova je prazna

Dokumenti

Djetinjstvo bez gladi




preskoči na navigaciju