Želeći vam olakšati učenje, na ovoj stranici moći ćete pronaći različite savjete, prezentacije ili tekstove koji vam mogu pomoći u odgoju vašeg djeteta.

JEDANAEST POTEZA KOJIMA MOŽETE NASLIKATI PORTRET   S R E T N O G   DJETETA

> Ponudite pozitivne riječi pohvale.
> Pohvalite odmah i određeno.
> Hvalite ih da «
nastave do kraja».
> Stvorite siguran ambijent, pun podrške.
> Tražite ono dobro u njihovim pogreškama.
> Volite ih bez obzira na sve.
> Reagirajte s «
DA» umjesto s « ne ».
> Stvorite priliku za pohvale.
> Hvalite od ♥ .
> Hvaliti moraju oba roditelja.
> Neka vam to bude zabavno –
postavite u kuhinji oglasnu ploču za  pohvale!

Odnosite se prema djeci kao prema ljudskim bićima koji imaju osjećaje i potrebe za samopoštovanjem, pohvalom i priznanjem. Budite zainteresirani za njihove misli, snove i budućnost !

Kako prepoznati da je u obitelji krenulo naopako?

• Svađe sa partnerom su postale svakodnevnica, a vaše dijete to gleda, razmišljate i o razvodu braka.
  • Živite sami s djetetom na rubu ste svojih snaga, nemate pomoć bake i djeda, a prijatelji vam nisu blizu.
  • Imate adolescenta  u kući koji lupa vratima, duri se i sve mu je glupo. Školske ocijene su sve gore, škola vas opet zove na razgovor, a vi imate grč u želucu, prijete vam prijavom centru za socijalnu skrb.
  • Razvedeni ste, imate rješenje o alimentaciji, vaše dijete treba nove cipele, a vaš bivši suprug  uskraćuje plaćanje, jer misli da ćete cipele kupiti sebi.
  • Dijete traži novi mobitel, a vi ne znate kako reći „ne“.
  • Dijete vas svakodnevno bombardira svojim pravima i prijeti prijavom na Hrabri telefon.
  • Vaš partner je ovisnik (bilo kocka, droga ili alkohol), zadužili ste se preko svojih granica, ne vidite izlaz, prijeti vam deložacija, kuda sa djecom...imate osjećaj da vas nitko ne razumije i da vam nitko ne može pomoći.
  • Vaše dijete trpi vršnjačko nasilje, Vi ne znate kako mu pomoći.
  • Suočeni ste sa situacijom u kojoj zbog svoje bolesti ne možete adekvatno brinuti o djetetu.
  • U 1 sat ujutro pozivaju vas iz policijske postaje da dođete po svog maloljetnika koji se nakon utakmice potukao sa navijačima protivničke momčadi.

Ovo su samo neki od signala da je krenulo naopako. Problemi u obitelji, između partnera, neprimjerena ponašanja djece ili drugih prema djeci naročito nas uznemiruju.

Navedene situacije ne događaju se „drugima“, one su dio života i događaju se, ili se mogu dogoditi svima nama.  Takve situacije nas mijenjaju i utječu na naše ponašanje  izazivajući osjećaj tuge,  zbunjenosti, ljutnje, straha, srama, krivnje, ispade bijesa ili potpune bespomoćnosti. Situacija ukazuje „nešto treba mijenjati“, valja je shvatiti ozbiljno.

Djelovati ili čekati izbor je na vama!

Svako od nas živi vlastiti život i različito reagira na  probleme. Neke osobe ili obitelji i najteže životne probleme uspijevaju prevladati bez trajnih posljedica, dok se  druge  teško nose i sa naznakom mogućih problema te im je pomoć neophodna.

Sposobnost traženja pomoći nije nešto što se samo po sebi podrazumijeva. Mnogi će ljudi dugo oklijevati prije nego odluče tražiti stručnu pomoć za rješavanje problema. Neki to neće učiniti sve dok ih se „ne prisili“ npr. prijavom policije, škole ili odlukom suda.

Što može biti prepreka u traženju pomoći?

• prijašnja negativna iskustva s istim ili sličnim službama i stručnjacima pomažućih profesija,
  • običaji i stavovi sredine u kojoj živimo ili u kojoj smo odgojeni (u nekim sredinama traženje pomoći doživljava se kao sramota),
  • razumijevanje problema - ako nas boli zub sigurno potražiti ćemo pomoć stomatologa, no ako imamo poteškoća u partnerskom odnosu i razmišljamo o partnerskom savjetovanju, vjerojatno ćemo oklijevati u strahu da se time izlažemo čuđenju ljudi iz svog okruženja,
  • ponekad u traženju pomoći ometaju nas neke razvojne poteškoće, kronična oboljenja ili smanjena pokretljivost te nismo u stanju samostalno zatražiti pomoć.

Što vas može potaknuti da sami zatražite stručnu pomoć  koja Vam je potrebna?

• Dobronamjerni savjeti prijatelja, rodbine i kolega mogu biti posve oprečni i dodatno nas zbuniti.
  • Stručni pomagač je neutralan i može Vam pomoći da realno sagledate svoj problem i da zajedno planirate smjer i način rješavanja.
  • Želite  svom djetetu osigurati primjerene uvjete za zdrav razvoj. Djetetov razvoj „nema vremena“ čekati bolje uvjete življenja ili bolje odnose roditelja.
  • Želite bolje kontrolirati svoj život.

Priredila : Jadranka Solar-Šorgić, soc. radnica

Tekst preuzet iz  priručnika " Kako kada krene naopako - Vodič kroz usluge centar za socijalnu skrb u zaštiti djece i obitelji "

Priručnik možete preuzeti klikom na sljedeći link:

Vodič kroz usluge centra za socijalnu skrb u zaštiti djece i obitelji

« Travanj 2024 »