preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2011.

Ukupno: 1340381
Povijest škole

Povijest IV. osnovne škole Bjelovar

 

„Prva školska godina 1973./1974.

 

Radni ljudi Bjelovara, Mjesne zajednice i Skupština općine Bjelovar, poklonili su djeci sjevernog dijela grada modernu i lijepu školu. Financijsku pomoć u izgradnji pružila je i Republička zajednica za financiranje osnovnog obrazovanja.

Za sjećanje na boravak Josipa Broza Tita u ovom kraju škola je dobila naziv „Maršal Tito“

Ovu, četvrtu osnovnu školu u Bjelovaru svečano je otvorio 7. rujna 1973. predsjednik sabora SRH Jakov Blažević.

Škola prima oko 1000 učenika. Raspolaže specijaliziranim učionicama i svim potrebnim pomagalima za odvijanje kabinetske nastave. Odlikuje se i posebnim arhitektonskim rješenjem. Ubrzo nakon otvaranja škola je dobila naziv „crvena ljepotica“. Direktor škole je bio Aleksandar Rebić.

Projektant je dipl. ing. Arh. Miljenko Smoljanović. Njegov projekt za ovu školu ušao je u uži izbor projekata za svjetsku izložbu objekata u kojima borave djeca.“

Područne škole su bile: Prgomelje, Ćurlovac, Jabučeta i G. Plavnice.

Iste godine je započeta izgradnja prve sportske dvorane.


 

1983. – 1993.

Škola i dalje bilježi rast broja učenika, razrednih odjela i nastavnika. Planira se izgradnja nove školske zgrade u Lešnikovoj ulici, no do danas to nije realizirano. Rekordan broj učenika zabilježen je šk. god. 1988./1989. kada je školu pohađalo čak 1494 učenika raspoređenih u 50 razrednih odjela. Zbog izrazito velikog broja učenika ravnatelj je morao šk.god. 1986. /1987. organizirati nastavu u 3 smjene. Zbog velikog broja učenika matična škola gubi dio upisnog područja koji počinje pripadati OŠ F. Winter, danas poznatijoj kao I. osnovna škola Bjelovar. Devedesetih godina škola gubi PŠ Progomelje koja je pripojena OŠ Rovišće i PŠ Ćurlovac koji pripada OŠ Veliko Trojstvo.

Od početka 1984. počinju se realizirati  pojedine  izvannastavne aktivnosti: novinari (Katica Karaula), dramska sekcija (Marija Feješ) i pjevački zbor (Irena Peček) koji aktivno i vrlo zapaženo sudjeluju na republičkoj smotri učenika. Katica Karaula uspješno vodi školski list „Latice mladosti“ s kojim osvaja niz nagrada.

Učenici i dalje svake godine sudjeluju u održavanju okoliša škole te sakupljaju prosječno 5 tona starog papira.

Godina 1986. ostat će zapamćena po nizu nagrada i priznanja školi. Te je godine u školi osnovana raketarska sekcija koja je sudjelovala na republičkoj smotri u Šibeniku. Novinarska sekcija osvojila je 3. mjesto na saveznoj razini u Crnoj Gori pod vodstvom nastavnice Katice Karaula.

Godina 1987. ostat će zapamćena budući da je tada opremljen informatički kabinet novim „Orao“ računalima, te je učenicima omogućeno pohađanje izvannastavnih aktivnosti povezanih s programiranjem.

Godine 1990. na mjesto vršitelja dužnosti ravnatelja dolazi Miroslav Brletić koji će, u teškim godinama za građane RH, voditi školu. Te iste godine u osnovne škole u RH uveden je Vjeronauk kao izborni predmet, a članak iz školskog časopisa „Latice mladosti“ objavljen je na Radio Zagrebu.

Iduće, ratne godine, zbog svoje blizine jednoj od bjelovarskih vojarni, škola je postala svojevrsni centar za prihvat i distribuciju izbjeglih osoba. Najveći broj izbjeglih i prognanih osoba dolazi iz Vinkovaca, Iloka i dijela Bosne. U školi je iste godine organiziran i susret roditelja i zarobljenih pripadnika JNA. Zbog svoje blizine vojarni, škola je pogođena izravno iz 2 tenkovska projektila prilikom čega su ostale dvije velike rupe na zidu. Jedan projektil je odnio ugao učionice fizike-kemije a drugi učionicu iznad - uništivši radijatore i parket. Iste godine se zbog ratnih zbivanja i nedostatka financijskih sredstava gasi školski list koji je promovirao školu punih 10 godina.


 

1993. - 2003.

U ovih deset godina dolazi do kontinuiranog smanjenja broja učenika u  školi, ali je i dalje broj učenika za organizacijske uvjete suviše velik. Nastava se odvija u tri smjene za razrednu nastavu i u dvije smijene za predmetnu nastavu. U nastavu se kao izborni predmet uvodi engleski jezik 1995.godine, a roditelji ga samostalno moraju financirati. Školske godine 1996./1997. škola ponovno prelazu u dvosmjenski rad budući da je broj učenika sad manji od predviđenog kapaciteta škole. 

U  školu se 1999. uvodi GLOBE projekt u škole i naša škola postaje domaćin četverodnevnog seminara za GLOBE voditelje. Globe program je znanstveno obrazovni program, što znači globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša. Cilj projekta je uključiti učenike u mjerenje i očitavanje promjena stanja okoliša.  

Škola ima problema s prokišnjavanjem krova koji je saniran  1999.godine.

Počevši od 2000.g svake godine naša škola održava humanitarne akcije Crvenog križa, hrvatskog Caritasa i UNICEF-ov program „Solidarnost na djelu“.

Godine 2001. na mjesto ravnatelja izabrana je nastavnica Ines Tićak.

Pod njezinim vodstvom postavljena je meteorološka stanica te je škola uključena u GLOBE projekt. Škola je sudjelovala u raznim akcijama za pomoć osobama slabijeg imovinskog statusa, pa je tako sudjelovala i u akciji „Dajmo da čuju“ u kojoj je naša škola sakupila najveći iznos od škola u RH.

U Gornjim Plavnicama izgrađeno je igralište, a uveden je i projektni dan „Nastava bez zvona“. Škola je uključena u CAP projekt, program prevencije zlostavljanja djece od strane vršnjaka i starijih osoba.

Povodom Dana planeta Zemlje 1996. godine oko škole je posađeno 120 sadnica.

Učenici su i tijekom tih deset godina ostvarivali zapažene rezultate. Treba pohvaliti učenicu Ivu Biondić koja je 1994. godine ostvarila prvo mjesto na Državnoj razini za tehničko stvaralaštvo, učenike koji su 1995. i 1996. godine ostvarili prvo i drugo mjesto iz fototehnike, 2.mjesto iz robotike, te ekipno 1. odnosno 2. mjesto iz rukometa (dječaci). Idućih godina istaknuli su se učenici iz fototehnike, robotike i elektrotenike gdje su osvajali 1.,2., i 3. mjesta na državnoj razini.

Pod vodstvom nastavnice Estere Brletić učenik Gluvak Mladen osvojio je brončanu diplomu na međunarodnom natjecanju časopisa „Likovni svet“ u Celju 12.5.2000. – te  Nino Bogat– na državnoj razini na natječaju LURE.


 

2003. - 2014.

Za novog ravnatelja izabran je Milijan Bojanović, koji uvodi instituciju „Zlatno slovo. To priznanje se dodjeljuje učenicima na kraju nastavne godine za postignut odličan uspjeh, primjereno vladanje, sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima i natjecanjima, za odgovornost, marljivost i kolegijalnost svih osam godina školovanja.      

Škola kontinuirano sudjeluje u raznim projektima za poboljšanje standarda osobama slabijeg imovinskog statusa. Uključena je u humanitarne akcije „Hvala ti moj dobri anđele“ i „Hvala ti moj dobri anđele 2“, „Solidarnost na djelu“, Škola za Afriku“ u kojima su prikupljena značajna sredstva. Nadalje, škola sudjeluje u projektima „Stop nasilju među djecom“, 2010. godine u BECAN i TIMSS. BECAN projekt je epidemiološko istraživački projekt zlostavljanja i zanemarivanja djece pod vodstvom Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje. TIMSS projekt služi za ispitivanje znanja učenika četvrtih razreda iz Fizike, Matematike i Prirode i društva, te projekt PRIZS gdje se ispitivala čitalačka sposobnost učenika istih razreda. Škola je 2004. godine dobila UNICEF-ovo priznanje „Škola bez nasilja“. 

U školi se i dalje obilježavaju važniji datumi, pa je tako za Dan planeta Zemlje 2004. godine sakupljeno  35 000 plastičnih boca i predanih na reciklažu. Škola je dobila status Eko-škole 1. lipnja 2004.  a što je obilježeno podizanjem ZELENE ZASTAVE. Taj status škola obnavlja svake dvije godine. Školi je kao 4. generaciji Eko-škola 2010. godine uručena brončana plaketa povodom Svjetskog dana zaštite okoliša.

U školu je iste godine uvedeno pohađanje dvaju satova stranog jezika u niže razrede

Prigodom 30. obljetnice od početka rada škole izdana je monografija „SJEĆANJE“, a povodom 35 godina rada i postojanja škole bilo je promovirana je publikacija „Bjelovar i ja se volimo“.

Sljedeće godine u školu se uvodi učenička zadruga Mali mrav, te počinje sadnja prvog školskog EKO voćnjaka u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Tom prigodom posađeno je 50 sadnica autohtonih sorata jabuka. Unutar izvannastavnih aktivnosti učenici se mogu uključiti u male vezilje pod vodstvom nastavnice Marije Marčetić, izviđače pod vodstvom nastavnice Ljubice Šolaje, cvjećare i Eko kviz pod vodstvom nastavnice Ljerke Klačić – Dragičević, keramičari pod vodstvom nastavnice Estere Levi i obrada drva pod vodstvom nastavnice Olivere Milanović

Nakon 14 godina stanke počinje s izlaženjem novi školski list pod nazivom „Pupoljci“, koji je već 2009. godine na državnoj razini smotre Lidranu ocjenjen kao najbolji učenički list. Gost Goran Tribuson prisutan je povodom međunarodnog dana svjetskih knjižnica, te je članak o njemu objavljen u školskom listu.

Škola je postala eksperimentalna škola za provedbu HNOS-a 2006.godine, a za kontrolnu školu odabrana je II. osnovna škola Bjelovar. Od te godine škola postaje domaćin županijskog LIDRANA, te natjecanja iz Biologije, Tehničke kulture (Sigurno u prometu), a iste je godine održana vjeronaučna olimpijada.

Te je godine osnovana i tamburaška sekcija pod vodstvom Nikole Margetića.

Čokolino –višebojac manifestacija je koja je privukla zainteresirane iz cijele Hrvatske. Škola je bila domaćin te olimpijade, održane 17.2.2008. godine. Na toj olimpijadi prisustvovali su i poznati sportaši: Zvonimir Boban i Zoran Primorac.

Iste je godine, povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, organizirana izložba akademskog slikara Milana Pavlovića pod nazivom „Kore“.

Od 2010. godine u školu se uvode razne sportske aktivnosti povodom Hrvatskog olimpijskog dana.

Atletičarke su 2009. godine osvojile 1. mjesto na državnom natjecanju u Puli, a učenik Matej Ferenčević osvaja 1.mjesto na Državnom natjecanju iz Tehničke kulture, i 2. mjesto iz Fizike i Informatike.

Zabilježen je posjet zamjenika veleposlanika Velike Britanije Chrisa Frea i demonstracija igre kriket.

Učenici škole od 2010. godine posjećuju Vukovar kako bi obilježili Dan sjećanja na Vukovar.

Godine 2010. i 2011. Učenik Tomislav Piršljin bio je na Državnom natjecanju iz Hrvatskog jezika i Fizike čije su mentorice bile Željka Kalabek i Marijana Tomašević. Dramsko – recitatorska družina i mentorica Željka Kalabek 2013. godine sudjelovali su točkom „Prava ili dužnosti, pitanje je sad“ na Državnoj smotri Lidrano 2013. Godine. Na državnom natjecanju iz Njemačkog jezika 23. Travnja 2013. Godine u Vinkovcima, treće mjesto osvojila je Nella Habalija, pod mentorstvom nastavnice Vanje Domladovac. Dana 16. Studenoga 2013. Godine najuspješniji učenici i njihovu mentori naše županije posjetili su predsjednika republike Ivu Josipovića. Iako je našu školu trebalo predstavljati više učitelja i učenika (obzirom na postignuti rezultat), na susret s predsjednikom pozvane su učenice Laura Župčić, Nella Habalija i Josipa Delija te njihove mentorice: Vlasta Franković, Vanja Domladovac i Željka Kalabek. U škole je uveden zdravstveni odgoj 2011. godine.


 

2013./2014.

Škola broji 776 učenika u 34 razredna odjela, sa 53 učitelja.

Povodom 40-te obljetnice škole izdana i promotivna zbirka učeničkih radova „Srce ne vidi kao nos“

Snimljen i reproduciran video zapis od početka rada škole do danas

Upriličen program na gradskom paviljonu povodom 40. obljetnice škole za žitelje Grada Bjelovara

 

 

2014./2015.

Škola broji 766 učenika u 34 odjela, sa 53 učitelja.

Učenici osvajaju mnoge nagrade na općinskim, županijskim i državnim smotrama i natjecanjima.

U učionicama predmetne nastave postavljeni stropni nosači za projektore i projektori, a učionice su opremljene prijenosnim računalima.

 

 

2015./2016.

Škola broji 741 učenika u 34 razredna odjela, sa 52 učitelja

U školu uveden dvosmjenski produženi boravak za šk. godinu 2016./2017.

Učenici osvajaju mnoge nagrade na općinskim, županijskim i državnim smotrama i natjecanjima.

U školi je u potpunosti zamijenjena stolarija, te limarija. U sve učionice razredne nastave postavljeni stropni nosači za projektore i projektori, a učionice su opremljene prijenosnim računalima. Odlukom grada Bjelovara od 14.7.2016. odobren je produženi boravak za učenike 1. i 2. razreda.


 

 

Ravnatelji škole:

Aleksandar Rebić (1973. - 1978.)

Drago Štetić  (1978.- 1984.)

v.d. Vjekoslava Daničić (1984. - 1985.)

Ivan Crnjak  (1985. - 1990.)

Miroslav Brletić (1990. - 1994.)

Marijan Šnepf  (1994. - 2001.)

Ines Tićak (2001. - 2003.)

Milijan Bojanović (2003. - 2016.)

Nikola Margetić (2016. -     )

 

U nastavku, na grafikonima možete vidjeti promjene broja učenika, razrednih odjela i nastavnika od otvaranja škole do danas.

 

Iz arhiva prošlosti

Iz arhiva prošlosti

 

Školu su poklonili djeci sjevernog dijela grada građani grada Bjelovara, tadašnje Mjesne zajednice Stjepana Ivekovića i Skupštine općine Bjelovar.

Škola se odlikuje posebnim arhitektonskim rješenjem dipl.ing.arh. Miljenka Smoljanovića koji je za taj rad bio i nagrađen.

IV. osnovna škola je izgrađena 1973. godine kao odgovor na naglo širenje grada i porast školske populacije u sjevernom dijelu grada. Prilikom otvorenja 07. rujna 1973. godine, škola se zvala OSNOVNA ŠKOLA "MARŠAL TITO".

 

PRVA ŠKOLSKA GODINA 1973./74.

Ratna zbivanja u Hrvatskoj 1991./92. odrazila su se i na život naše škole. Škola je u više navrata pogođena streljivom i znatno uništena. Za sve vrijeme rata Škola je bila stjecište niza humanitarnih akcija, od kojih je prva velika akcija bila prijem roditelja iz SR Srbije koji su se u prostorima škole sastali sa zarobljenim pripadnicima JNA, svojim najbližima. U školi je dočekan i val izbjeglica iz Iloka, Vukovara, a kasnije i iz BiH. Škola je u teškim danima rata bila svojevrsni centar za prihvat i distribuciju tih nesretnih ljudi.

 

ŠKOLA DANAS

Promjenom nazivlja, škola je promijenila ime u IV. osnovna škola.

Zgrada škole prima 850 učenika, raspolaže sa specijaliziranim učionicama i svim potrebnim pomagalima za održavanje kabinetske nastave, te koristi školsko-sportsku dvoranu koja je sagrađena pri školi.

Škola obuhvaća vrlo veliko gradsko područje omeđeno ulicama Pere Biškupa Vene, Lovre Matačića, Eugena Kumičića, Vukovarskom, Đurđevačkom i ulicom Brune Bušića. U školu dolaze i učenici iz Gornjih Plavnica, Letičana, Kupinovca, Trojstvenog Markovca, a u peti razred i iz Ćurlovca.

 

 

 




Oglasna ploča

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


e-Dnevnik

e-Dnevnik
Lista linkova je prazna

Dokumenti

Djetinjstvo bez gladi




preskoči na navigaciju