Drugačiji od drugih  - prikaz izvannastavnih aktivnosti u osnovnoj školi  -    FOLKLORAŠI  I TAMBURAŠI

Mnogi  učenici  dio svog slobodnoga vremena koriste za bavljenje korisnim i zanimljivim aktivnostima iz područja glazbenih, scenskih, likovnih  i drugih aktivnosti. U mnoštvu raznovrsnih izvannastavnih aktivnosti  koje se nude učenicima u našoj školi i koje kvalitetno  ispunjavaju  učenikovo slobodno vrijeme, važno je i  da su odabrane  od  strane samog učenika. Budući da učenici sami odabiru aktivnost, veća je i njihova  motivacija što omogućuje širok opseg i lakše usvajanje znanja.

Stoga smo odlučili snimiti kratki film o  folklornim i tamburaškim skupinama naše škole.

U video uratku vodimo vas na sjeverozapad Hrvatske, u Bjelovarsko – bilogorsku županiju, točnije u njeno samo središte, u grad Bjelovar.

Sa sjeveroistočne strane Bjelovara nalazi se duga i niska Bilogora, a običaje, pjesme i plesove toga kraja njeguju učenici  IV. osnovne škole Bjelovar.

Podijeljeni u dvije folklorne skupine, mlađeg i starijeg uzrasta, svaki tjedan marljivo uvježbavaju dječje tradicijske igre s pjevanjem i narodne plesove bilogorskog kraja.

U rad izvannastavnih skupina uključeni  su  svi učenici koji se žele upoznati s bogatom dječjom tradicijskom građom i mogućnostima njezine primjene na sceni. Svaki tjedan uvježbavamo  dječje tradicijske igre s pjevanjem i narodne plesove bilogorskog kraja  koji  su primjereni dječjem uzrastu.

U naškoj školi također djeluju  i dvije tamburaške skupine mlađeg i starijeg uzrasta. Pjesmu i ples folkloraša prate na svojim instrumentima, redovito vježbaju i ne propuštaju probe jer uživaju u zajedničkom druženju, pjesmi i plesu uz koje se opuštaju od svakodnevnih školskih obaveza.

učiteljica razredne nastave i voditeljica folklorne skupine:

Lidija Petreković, IV. OŠ Bjelovar

« Travanj 2024 »