„ČITANJEM DO ZVIJEZDA“ natjecanje u znanju i kreativnosti

Projekt "Čitanjem do zvijezda" na regionalnoj razini

provodi se od 2009. godine, a broj sudionika se svake godine povećava.

Ove godine u projektu sudjelovali su učenici i knjižničari oko 140 škola iz 17 županija.

Već drugu godinu zaredom imamo i međudržavno sudjelovanje, sudjelovanjem hrvatskih škola iz Vojvodine, točnije Subotice.

Ciljevi projekta Čitanjem do zvijezda su:

• potaknuti timski rad, ali i individualni napor,
  • poučavati korisnike, osobito djecu te mlade vještinama i znanjima,
  • približiti djeci i mladima različite životne situacije te različitosti u društvu,
  • poticati razvoj kreativnosti djece i mladih,
  • poticati djecu i mlade na organizirano i smisleno provođenje slobodnog vremena
  • poticati likovno stvaralaštvo i
  • skrenuti pozornost javnosti na važnost usvajanja vještine čitanja.

Interes za knjigu opada pa na ovaj način potičemo učenike na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje, jer je učenje na takav način najučinkovitije.

Natjecanje za osnovnu školu se sastoji od dva dijela: kviza znanja i prezentacije plakata. U kvizu znanja učenici odgovaraju na pitanja iz zadanih knjiga. Jedna knjiga je ujedno i tema cijelog natjecanja. Ovogodišnja tema je bila Ljepota različitosti koju su predstavljale tri izuzetne knjige: Zaboravljeni sin Mire Gavrana, Gumi, gumi Zorana Pongrašića i Bijeli klaun  Damira Miloša.

Teme ovih knjiga su problemi djece i njihovih obitelji izazvani bolestima (leukemija, lakša mentalna retardacija i daltonizam). Ove teme su podsjetnik čitatelju, školstvu te društvu u cjelini da se u našim razredima nalaze i učenici koji imaju određene poteškoće.

Potreba je, ali i smisao svake društvene zajednice, da njeguje različitosti i da različitost uspješno asimilira te na taj način bude bogatija i zdravija. Spomenute knjige smo i mi knjižničari zajedno s učenicima čitali s posebnim zadovoljstvom.

Školsku ekipu čini troje natjecatelja od petog do osmog razreda čiji se rezultati na pismenom ispitu zbrajaju i tako se dobiva plasman ekipe.

Učenici mogu na zadanu temu izraditi i likovni plakat koji predstavljaju na natjecanju. Plakat je individualan rad jednog učenika. U ovom dijelu natjecanja može sudjelovati svaki zainteresirani učenik, bez obzira na to sudjeluje li u kvizu ili ne.

Svaki plakat mora biti popraćen tekstom koji objašnjava ideju plakata, odnosno koji ukratko opisuje kontekst za koji je učenik/učenica osmislio/osmislila plakat (mjesto pojavljivanja plakata, kojoj publici je plakat namijenjen i zašto se odlučio/ila za navedenu tehniku).

Likovno izražavanje teme je izazov za učenike i knjižničare jer crtežom ulaze u bit problema opisanih u knjigama. Ponekad je upravo taj zadatak najteži jer je plod razgovora, mašte, osobnog doživljaja teme i kritičkog prosuđivanja, a ujedno i kreativan uradak.

Veliko je zadovoljstvo kada druženja, razgovori i razmjene dojmova o problematici pročitanih knjiga urode plodom pa mašta učenika odvede do crteža vrijednog divljenja i pažnje. Upravo se to dogodilo našim kreativnim učenicima Sari Gazda iz IV. OŠ Bjelovar i Luciji Petrinšak iz OŠ Vukomerec jer ih je kreativnost odvela na nacionalno natjecanje “Čitanjem do zvijezda“.

Četvrto nacionalno natjecanje u znanju i kreativnosti pod nazivom „Čitanjem do zvijezda održalo se u Čakovcu, 5. svibnja ove godine. Na nacionalnom natjecanju je ove godine bilo 170 učenika i mentora – knjižničara iz 27 škola iz 17 županija.

Ne treba zanemariti razumijevanje ravnatelja koji su svojim školama pomogli odlaskom na nacionalno natjecanje te im stoga iznimno hvala na podršci! Ekipa učenica IV. OŠ Bjelovar: Sara Gazda, Lucija Malčić i Vanja Hajduković osvojile su na nacionalnom natjecanju 10. mjesto u znanju od 27 ekipa. Čestitajmo im!

Ovi kreativni projekti ne potiču samo čitanje kod učenika, nego i društvenu i socijalnu svijest, kritičko razmišljanje, samopouzdanje samog knjižničara, učitelja i učenika te uspješno otvaraju vrata odrastanju i usavršavanju.

Važno je da, zahvaljujući školskim knjižničarima, što više zažive u učionicama i knjižnicama, a uspjeh i zadovoljstvo sudionika neće izostati.

Tekst i slike:

Dejana Bedeković, stručna suradnica knjižničarka IV. OŠ Bjelovar Ljiljana Radovečki, stručna suradnica knjižničarka mentorica,     OŠ „Vukomerec“, Zagreb

objavio: Sanja Pavin   datum: 19. 5. 2017.

„ČITANJEM DO ZVIJEZDA“ natjecanje u znanju i kreativnosti

Projekt "Čitanjem do zvijezda" na regionalnoj razini

provodi se od 2009. godine, a broj sudionika se svake godine povećava.

Ciljevi projekta Čitanjem do zvijezda su:

• potaknuti timski rad, ali i individualni napor,
  • poučavati korisnike, osobito djecu te mlade vještinama i znanjima,
  • poticati razvoj kreativnosti djece i mladih,
  • poticati likovno stvaralaštvo i
  • skrenuti pozornost javnosti na važnost usvajanja vještine čitanja.

Tekst i slike:

objavio: Sanja Pavin   datum: 19. 5. 2017.