NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS I SUSRET S MIROM GAVRANOM

Povodom Mjeseca hrvatske knjige u gradu Bjelovaru i u našoj školskoj, ali i u Narodnoj knjižnici Petra Prereadovića održavale su se razne radionice, književni susreti i natjecanja za djecu, kao i za odrasle.Tako su naš grad posjetili književnici Jasminka Tihi-Stepanić i Miro Gavran, a u srijedu, 9.11.2016., ugostit ćemo i književnicu Snježana Babić - Višnjić koja će govoriti o svojoj knjizi " Krugovi na vodi".

Osim ovih književnih susreta u petak, 4.11.2016. u 12:00 sati, u Bjelovarskom kazalištu održalo se natjecanje u čitanju naglas pod nazivom "ČITANJE JE ZAKON". Kriterije u čitanju ocjenjivala je prosudbena komisija koju su činile : Tina Gatalica, Marijana Kranjec i Nikolina Marinić. Odabrale su najbolja tri čitača iz svake kategorije. Pažljivo sam slušala njihove ulomke odabranih knjiga i u njima pronašla tekstove koje ću sigurno i sama pročitati. Bilo je onih koji su se zaista uživili u ulogu, odljetjeli u neki drugi svijet i na publiku ostavili odličan dojam.Svi natjecatelji morali su reći zašto su izabrali baš tu knjigu i ispričati nam kratki uvod kako bi zainteresirali, najprije članice žirija, pa onda nas publiku.Članice žirija odabrale su najbolje:

NIŽA KATEGORIJA ( 3.-5. razreda)

1. IVAN BREBER, 5.a,Češka osnovna škola Jana Amosa Komenskog iz Daruvara

2. ANDRIJA KRNJIĆ, 5.b, Osnovna škola Mate Lovraka, Veliki Grđevac

3. PETRA STANKIĆ,4. razred,Osnovna škola Slavko Kolar,Hercegovac

VIŠA KATEGORIJA ( 6.-8. razreda)

1. MERI PRKA,7.a, II.osnovna škola Bjelovar

2.JOSIPA KLOBUČAR, 8.razred,Osnovna škola Slavko Kolar iz Hercegovca

3. MARTINA KREJČI,7.razred, Češka osnovna škola Jana Amosa Komenskog iz Daruvara

NAGRADA PUBLIKE:

KARMEN ČOŠIĆ, 3.a, III. osnovna škola Bjelovar

LUCIJA LACKOVIĆ, 8.razred,Osnovna škola Garešnica

Nakon ovog neobičnog i zanimljivog natjecanja održao se književni susret s književnikom Mirom Gavranom, koji nam je predstavio sve svoje knjige, a ponajviše se pričalo o njegovom romanu koji je nagrađen nagradom "Mato Lovrak",  "Ljeto za pamćenje". Dvorana Bjelovarskog kazališta polako se punila, a među publikom mogli su se vidjeti ljude različitih generacija. Ipak, najviše je bilo djece i mladih. Gavran nam je ispričao nešto o svojim dječjim danima i pisanju drama za " daske koje život znače ".

ZANIMLJIVOSTI O MIRI GAVRANU :

-njegova prva drama izvedena kada je imao samo 16 godina

-proglašen je za najboljeg studenta na Akademiji za kazalište, film i televiziju u Zagrebu

-oženjen je glumicom Mladenom Gavran i s njom je 2002. godine osnovao "teatar Gavran"

-Jedini je živući dramatičar u Europi koji ima kazališni festival njemu posvećen, izvan zemlje rođenja, na kojem se igraju isključivo predstave nastale prema njegovim tekstovima, a koji od 2003. djeluje u Slovačkoj u Trnavi pod nazivom GAVRANFEST, od 2013. u Poljskoj u Krakovu, a od 2016. u Češkoj u Pragu.

-Knjige za djecu i mlade

-Svašta u mojoj glavi

-Kako je tata osvojio mamu

-Zaljubljen do ušiju

-Sretni dani

-Oproštajno pismo

-Igrokazi s glavom i repom

-Pokušaj zaboraviti

-Profesorica iz snova i Ljeto za pamćenje

Gavran je dobio više od dvadeset književnih i kazališnih nagrada u Hrvatskoj i inozemstvu, a među njima i Nagradu  CENTRAL EUROPEAN TIME koja se dodjeljuje najboljim srednjoeuropskim piscima za cjelokupan opus, te Nagradu EUROPSKI KRUG za afirmaciju europskih vrijednosti u svojim tekstovima.

Magdalena Trnski, 6.c

objavio: Sanja Pavin   datum: 9. 11. 2016.

NATJECANJE U ČITANJU NAGLAS I SUSRET S MIROM GAVRANOM

NIŽA KATEGORIJA ( 3.-5. razreda)

1. IVAN BREBER, 5.a,Češka osnovna škola Jana Amosa Komenskog iz Daruvara

2. ANDRIJA KRNJIĆ, 5.b, Osnovna škola Mate Lovraka, Veliki Grđevac

3. PETRA STANKIĆ,4. razred,Osnovna škola Slavko Kolar,Hercegovac

VIŠA KATEGORIJA ( 6.-8. razreda)

1. MERI PRKA,7.a, II.osnovna škola Bjelovar

2.JOSIPA KLOBUČAR, 8.razred,Osnovna škola Slavko Kolar iz Hercegovca

NAGRADA PUBLIKE:

KARMEN ČOŠIĆ, 3.a, III. osnovna škola Bjelovar

LUCIJA LACKOVIĆ, 8.razred,Osnovna škola Garešnica

ZANIMLJIVOSTI O MIRI GAVRANU :

-njegova prva drama izvedena kada je imao samo 16 godina

-Knjige za djecu i mlade

-Svašta u mojoj glavi

-Kako je tata osvojio mamu

-Zaljubljen do ušiju

-Sretni dani

-Oproštajno pismo

-Igrokazi s glavom i repom

-Pokušaj zaboraviti

-Profesorica iz snova i Ljeto za pamćenje

Magdalena Trnski, 6.c

objavio: Sanja Pavin   datum: 9. 11. 2016.