Priča o Vukovaru

Šestu godinu zaredom u IV. osnovnoj školi Bjelovar provodi se projekt Domovinski rat i dječji sat koji je nastao na inicijativu članova Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a, a naša škola prepoznala je ovaj hvalevrijedan projekt i kao škola partner sve ove godine sudjeluje u njemu.

Cilj projekta je upoznati naše učenike s iznimno značajnom poviješću za našu domovinu i prisjetiti se svih žrtava – naših branitelja, nedužnih civila, djece, svih znanih i neznanih kojih više nema.

Danas, 17. studenoga 2022., dan uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, učenici sedmih razreda sa svojim učiteljima zapalili su lampaše žrtvama Domovinskoga rata u Vukovarskoj ulici, a nakon toga u IV. osnovnoj školi Bjelovar održana je svečanost „Priča o Vukovaru“, kojom smo odali počast svim žrtvama, svima onima koji su na bilo koji način doprinijeli da danas živimo u slobodi i miru. Na svečanosti su prisustvovali osmaši naše škole.

Članovi Dramsko-recitatorske družine IV. osnovne škole Bjelovar vodili su program, intervjuirali gosta –  gospodina Željka Neseka, predsjednika Udruge HBLPTSP-a  našega grada, koji nam je ispričao o svome sudjelovanju u Domovinskome ratu, sjećanjima, osjećajima, o svemu što je naše učenike zanimalo.

Budući da su učenici šestih i osmih razreda pisali pjesme o Vukovaru, o jednom danu provedenom u Vukovaru, autori najboljih radova pročitali su svoje pjesme, a prisjetili smo se i pjesama nastalih prve godine projekta.

Naši branitelji izložili su i znakovlje Hrvatske vojske s kojima su upoznali naše učenike, a učenici su tijekom tjedna mogli pogledati izložbu u holu škole.

U holu škole izloženi su likovni i literarni radovi učenika nižih i viših razreda.

Kako godine prolaze, odrastaju nove generacije, lijepe slike zamjenjuju ružne, a mi učitelji i naši branitelji učimo naše učenike koliko su mir i sloboda dragocjeni, a svaki život vrijedan.

Dobri duh Vukovara Siniša Glavašević, radijski izvjestitelj, napisao je: „Najljepše je imati djecu, jer djeca su budućnost, ona su nada u bolje sutra, vjera da će ono što slijedi zaštititi starost.“

Svečanost je završila porukama mira i vjerovanjem da će naši učenici, naša mladost i budućnost odrasti u ljude živeći u harmoniji s najvišim ljudskim vrijednostima i da će ih ljubav, mir i dobrota voditi njihovim životima.

Likovne i literarne radove, povijesne satove, izložbu učenika vezanih uz projekt Domovinski rat i dječji sat tijekom listopada i studenoga pripremali su s puno ljubavi i entuzijazma učenici i profesorice IV. osnovne škole: Ivana Smolec Mustapić, Dijana Pertunaj i Željka Kalabek.
Ravnatelj škole gospodin Nikola Margetić podržava projekt i sudjeluje u njemu znajući kako je važno upoznati naše učenike s hrvatskom povijesti.

Tekst napisala: Željka Kalabek, učiteljica savjetnica

Fotografije: Ana Fištrek, nastavnica hrvatskog

objavio: Andrea Kašnik Jurčević   datum: 18. 11. 2022.

Priča o Vukovaru

Tekst napisala: Željka Kalabek, učiteljica savjetnica

Fotografije: Ana Fištrek, nastavnica hrvatskog

objavio: Andrea Kašnik Jurčević   datum: 18. 11. 2022.