AKCIJA DARIVANJA KNJIGA – IV. OŠ Bjelovar – ČITAM, DAM, SRETAN SAM

U našoj akciji "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj" koja je trajala od 15. siječnja do 12. veljače 2020. g. povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga prikupili smo ukupno 120 dječjih knjigica i slikovnica te 4 časopisa od 268 donatora velikog srca (120 knjiga – 23 učenika pojedinačno, 10 razreda skupno s 232 učenika i 13 učiteljica).

Međunarodni dan darivanja knjigom obilježava se 14. veljače i volonterski je projekt kojim se želi probuditi ljubav prema čitanju i darivanju kod djece te ih potaknuti da više čitaju. Cilj je Međunarodnoga dana darivanja knjigom ohrabriti djecu i odrasle diljem svijeta da 14. veljače djeci daruju knjigu ili slikovnicu. Darujući svoju knjigu ili slikovnicu drugom djetetu, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će to drugom djetetu mnogo značiti, dijete uči koliko je lijepo i važno pomagati drugome.

Navedene dječje knjige bit će proslijeđene Dječjem odjelu bjelovarske bolnice, pedijatrijskim ambulantama, udrugama i ustanovama u kojima se okuplja mnogo djece.

U trima kutijama naša knjižničarka ih je odnijela u petak, 14.2.2020. koordinatorici bjelovarske akcije, kolegici Vjeruški Štivić, a ona će ih proslijediti navedenim ustanovama.

Donosimo vam popis učenika naše škole u akciji "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj":

Naši donatori: ♥

Ivan Rohak i Roko Janda, 1. B

Marko Žiberna, 1. C

M. Deškin, L. Mamula, I. Viščević, 1. D

Luka Caktaš, 2. A

Ema Lebinac, 2. A

Trkulja, Halgaš, Kliček, Ivezić, Višić, Vusić, Valpotić, Jovičić, Gvozdenčević, Varivoda i Renić, 2. D

Nika Havoić i Luka Šelj, 4. C

Petra Viščević, 5. D

Ivan Kliček, 6. C

Učenici 1. A učiteljice Suzane Atlije (23 uč.)

Učenici 1. B učiteljice Željke Halupecki Polašek (23 učenika)

Učenici 1.C učiteljice Vesne Vujašković (23 uč.)

Učenici 1. D učiteljice Goranke Višić (24 uč.)

Učenici 2. D učiteljice Lidije Petreković (24 uč.)

Učenici 3. D učiteljice Ivane Kudumije (27 uč.)

Učenici 4. A učiteljice Slavice Turniški (23 uč.)

Učenici 5. A učiteljice Željke Kalabek (22 uč.)

Učenici 6. C učiteljice Romane Skender (25 uč.)

Učenici 8. A učiteljice Daniele Nejašmić (18 uč.)

I moja kaplja pomaže ga tkati. (D. Cesarić) ♥

HVALA SVIM NAŠIM DONATORIMA NA ODAZIVU AKCIJI!
HVALA ŠTO ČINIMO DOBRO ZAJEDNO!

• U Hrvatskoj oko 1 700 jednogodišnjaka te oko 800 trogodišnjaka nema niti jednu slikovnicu (rezultati UNICEF-ovog anketnog istraživanja iz 2012. godine provela je agencija Ipsos Puls, u istraživanju je sudjelovalo više od 1600 roditelja).
  • U Velikoj Britaniji trećina djece nema svoju knjigu.
  • Većina djece u zemljama u razvoju nema vlastitu knjigu.

Knjižničari u Hrvatskoj obilježavaju ovaj dan organizirajući prikupljanje slikovnica pod geslom "Čitam, dam, sretan sam - svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj". Pozivaju se djeca i odrasli da slikovnice daruju lokalnim knjižnicama koje će ih proslijediti dječjim odjelima bolnica, domovima za djecu, dječjem SOS selu, dobrotvornoj organizaciji ili udruzi. Knjižničari ovom akcijom opet naglašuju koliko je u razvoju djeteta čitanje značajno jer obogaćuje njihovu maštu i rječnik, razvija osjećaje, pomaže mu da zavoli knjige i ono najvažnije – zabavno je!

I pojedinci mogu sudjelovati u obilježavanju Dana darivanja knjiga:

1. Darujte novu ili rabljenu knjigu ili slikovnicu malenom prijatelju ili rođaku!

2. Ostavite knjigu ili slikovnicu na javnom prostoru u kojemu se okupljaju djeca (odaberite liječničku čekaonicu ili neki drugi javni prostor u kojemu se okupljaju djeca te ju potajno ili javno ondje ostavite). Svrha akcije je poticati odrasle i djecu da više čitaju, zato izaberite kvalitetnu i zanimljivu knjigu ili slikovnicu.

3. Darujte knjigu!

Pripremite kutiju/košaru s dječjim knjigama i slikovnicama koje vaša djeca više ne čitaju i darujte ih drugoj djeci. Darujte knjige knjižnicama, dječjim bolnicama, vrtićima, domovima za djecu, dječjim selima, dobrotvornim organizacijama.

Tekst: školska knjižničarka Dejana Bedeković

Fotografije: knjižničarka Tatjana Selak Petrec s Dječjeg odjela NKPP Bjelovar

objavio: Vanja Domladovac   datum: 18. 2. 2020.

AKCIJA DARIVANJA KNJIGA – IV. OŠ Bjelovar – ČITAM, DAM, SRETAN SAM

Naši donatori: ♥

Ivan Rohak i Roko Janda, 1. B

Marko Žiberna, 1. C

M. Deškin, L. Mamula, I. Viščević, 1. D

Luka Caktaš, 2. A

Ema Lebinac, 2. A

Nika Havoić i Luka Šelj, 4. C

Petra Viščević, 5. D

Ivan Kliček, 6. C

Učenici 1. A učiteljice Suzane Atlije (23 uč.)

Učenici 1. B učiteljice Željke Halupecki Polašek (23 učenika)

Učenici 1.C učiteljice Vesne Vujašković (23 uč.)

Učenici 1. D učiteljice Goranke Višić (24 uč.)

Učenici 2. D učiteljice Lidije Petreković (24 uč.)

Učenici 3. D učiteljice Ivane Kudumije (27 uč.)

Učenici 4. A učiteljice Slavice Turniški (23 uč.)

Učenici 5. A učiteljice Željke Kalabek (22 uč.)

Učenici 6. C učiteljice Romane Skender (25 uč.)

Učenici 8. A učiteljice Daniele Nejašmić (18 uč.)

I moja kaplja pomaže ga tkati. (D. Cesarić) ♥

HVALA SVIM NAŠIM DONATORIMA NA ODAZIVU AKCIJI!
HVALA ŠTO ČINIMO DOBRO ZAJEDNO!

• U Velikoj Britaniji trećina djece nema svoju knjigu.
  • Većina djece u zemljama u razvoju nema vlastitu knjigu.

I pojedinci mogu sudjelovati u obilježavanju Dana darivanja knjiga:

3. Darujte knjigu!

Tekst: školska knjižničarka Dejana Bedeković

Fotografije: knjižničarka Tatjana Selak Petrec s Dječjeg odjela NKPP Bjelovar

objavio: Vanja Domladovac   datum: 18. 2. 2020.