WEBINAR EDUKACIJE UČITELJA U SKLOPU KURIKULARNE REFORME

Ministarstvo znanosti i obrazovanja organizira ciklus webinara na kojem će, tijekom sljedećih mjeseci, najuspješniji odgojno-obrazovni radnici, nagrađeni 2019. godine, predstaviti svoje primjere dobre prakse.

Prvi takav Webinar iz naše škole realizirao je Branko Raičković, jedan od najuspješnijih odgojno-obrazovnih radnika, koji je nagrađen 2019.g Nagradom MZO. Predstavio je Projekt Drvokod kao jedan od autora projekta. Kao gost na ovom webinaru pojavila se i suautorica projekta Bernarda Musović.

OPIS PROJEKTA

U sklopu realizacije terenske nastave na području u blizini škole, gdje se nalaze svi primjerci drveća, učenici će upoznavati i imenovati vrste i zahvaljujući tome, primjereno njihovoj dobi, upoznati jezik prirodoslovlja (znanstveno nazivlje biljnih vrsta).

Determinacija pojedinih vrsta drveća pridonijet će razumijevanju nekih od koncepata općeg znanja o prirodi i okolišu.

Slijedi demonstracija i objašnjavanje znanstvenog nazivlja, elektronički način obilježavanja (QR kod) svakog drveta te uređivanje web stranice na kojoj će se nalaziti svi podaci vezani uz određenu vrstu.

Tako ćemo razvijati interes učenika prema praktičnom radu uz korištenje i primjenu suvremenih tehnologija.

Realizacija

U srijedu, 15.01.2020. u 15:00 otpočeo je webinar „Projekt Drvokod“ u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja RH. Webinar je aktivno pratilo  oko 400 gledatelja iz redova učitelja i nastavnika osnovnih i srednjih škola. Na webinaru je objašnjeno nastajanje, tijek i rezultati Projekta, kroz tri godine rada.

Kako je projekt i zamišljen kao među predmetna tema; integracija nastave biologije i informatike, autori projekta su zajednički realizirali sve ishode iz „Cjelovite kurikularne reforme“ i „Škole za život“. Također su zajednički rađeni i svi ostali dijelovi projekta.  U nastavi je realizacija odrađena s učenicima kroz izvannastavne aktivnosti Eko-informatika i Robotika

Izlaganje je trajalo 60 minuta. Tijekom izlaganja sudionici su mogli postavljati pitanja i komentare. Izlaganje je bilo popraćeno PowerPoinr prezentacijom i video prilozima iz arhive Hrvatske Radiotelevizije.

Za sada je u projekt uključeno 14 osnovnih škola iz Bjelovarsko-bilogorske županije, te pet škola iz Virovitičke-podravske, Osječko-baranjske, Međimurske i Zagrebačke županije. Projekt Drvokod ima i svoju centralnu web stranicu „Drvokod Portal“ koju je u par mjeseci posjetilo oko 4000 posjetitelja. Stranicu također uređuju autori ovog projekta.

Autori će i dalje razvijati Projekt i na ostale županije te ujedno educirati nove učitelje i izrađivati nastavne sadržaje i materijale. Izvorni Projekt je osmišljen u velikoj mjeri kao volonterski.

Kako je Projekt izazvao vrlo veliki interes, svi komentari su bili iskazani kao izvanredna pohvala i čestitke za vrlo uspješan rad, te veliki broj upita za priključivanje novih škola Projektu. Naročito iznenađenje bili su upiti srednjih škola za spomenutu suradnju. Pohvale su uputili i viši savjetnici iz Agencije za odgoj i obrazovanje.

Na kraju izlaganja Predstavnik MZO Robert Tabula se zahvalio na uspješnoj realizaciji ovog webinara s željom za daljnju suradnju.

Autori: Bernarda Musović i Branko Raičković

objavio: Branko Raičković   datum: 19. 1. 2020.

WEBINAR EDUKACIJE UČITELJA U SKLOPU KURIKULARNE REFORME

OPIS PROJEKTA

Realizacija

Autori: Bernarda Musović i Branko Raičković

objavio: Branko Raičković   datum: 19. 1. 2020.