Obilježen Dan sjećanja na Vukovar programom ˝Domovinski rat i dječji sat˝

Četvrta osnovna škola Bjelovar u ponedjeljak 18. studenoga je 4. godinu zaredom obilježila Dan sjećanja na Vukovar. Radi se o projektu „Domovinski rat i dječji sat“, čiji je nositelj Udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Grada Bjelovara, dok su partneri u projektu Grad Bjelovar i IV. osnovna škola. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva branitelja, a Udruga je tim projektom omogućila djeci starijeg uzrasta osnovne škole odlazak u Vukovar, Škabrnju i Slavonski Brod.

Tim povodom su učenici IV. i V. OŠ Bjelovar, potpomognuti svojim nastavnicima, riječju i slikom prikazali vlastite dojmove o tim tužnim događajima. A kako bi što bolje upoznali nedavnu povijest svoje države, na brojna pitanja odgovarao im je predsjednik Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Grada Bjelovara, Željko Nesek. Učenici su tako još više dobili uvid u ono što se je u Vukovaru i Škabrnji dogodilo prije njihovih rođenja.

Nikola Margetić, ravnatelj IV. OŠ naglasio je da je to način da se ispravi već načinjena greška, ona gdje se u Hrvatskoj premalo govori o Domovinskom ratu.

– Mi u Bjelovaru to širimo i kad bi se u svaki grad utkao takav stav, ispravili bismo grešku koja je načinjena, poručio je ravnatelj ne skrivajući zadovoljstvo i ponos učeničkim radovima i njihovim porukama o Domovinskom ratu.

Jednako mišljenje dijele i nastavnici, koji smatraju da se djeca ovim projektom razvijaju u mlade ljude koji znaju da je svaki život vrijedan i da se svaki sukob može riješiti mirnim putem te da svatko ima pravo na život i slobodu.

– Radovi učenika 4. i 5. OŠ Bjelovar dokaz su da će se povijesni događaji i činjenice prenositi budućim generacijama, poručuju učiteljice i učitelji.

U ime Grada Bjelovara manifestaciji je prisustvovala i Viša stručna suradnica za odgoj, obrazovanje i sport Jadranka Matašin, koju su dječji radovi i poruke dirnuli. Matašin je kazala da je ovaj događaj izniman pokazatelj toga da su, oni koji su preživjeli te tužne dane, na lijep način djeci prenijeli svoja iskustva.

Više fotografija možete pogledati na sljedećoj poveznici: https://bjelovar.info/aktualno/foto-iv-osnovna-skola-bjelovar-obiljezen-dan-sjecanja-na-vukovar-programom-domovinski-rat-i-djecji-sat/

autorica teksta i fotografija: Branka Sobodić, informativni portal Bjelovar.info

objavio: Vanja Domladovac   datum: 26. 11. 2019.

Obilježen Dan sjećanja na Vukovar programom ˝Domovinski rat i dječji sat˝

objavio: Vanja Domladovac   datum: 26. 11. 2019.