Tradicionalno obilježen Dan ružičastih majica

Ružičastim protiv vršnjačkog nasilja

I ove godine, 27. veljače u našoj školi se održao Dan ružičastih majica. Učenici su taj dan obilježili tako što su nosili majice svih nijansa ružičaste boje.

Od 2017. godine ovaj dan se obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Nešto više o tome smo pitali naše učenike i socijalnu radnicu naše škole te posjetili radionicu koju je u nižim razredima održala učiteljica Engleskog jezika Karolina Šteković Junković.

Znaš li zašto se nose ružičaste majice?

Jedanput je jedan dječak u Kanadi nosio rozu majicu jer je njegova mama oboljela od raka pa je nosio kako bi podržao svoju mamu. Drugi dječaci su to vidjeli,  smijali su mu se i tukli ga samo zato što je nosio rozu majicu za koju se smatralo da je nose samo djevojčice. I tako se počeo obilježavati Dan ružičastih majica kao protest nad vršnjačkim nasiljem.

-Petra Dvoraček, 3 razred

Što je vršnjačko nasilje?

- To je kad se vršnjaci odnosno djeca koje su slične dobi međusobno ponižavaju ili vrše nasilje.

-Martina Kosar, 3 razred

Što bi učinio/učinila da vidiš nekakvo vršnjačko nasilje?

- Spriječio bih to i rekao da to ne rade.

-Nikola  Gujić, 3 razred

-Ja bih ih razdvojio i otišao po nekog starijeg.

-Jan Štefec, 7 razred

-Stala bih o obranu onome koga se zlostavlja i ne bih dopustile da mu se to događa.

-Zara Dvoraček, 3 razred

Misliš li da će se vršnjačko nasilje smanjiti u našoj školi nakon što smo obilježili ovaj dan?

- Ja se nadam da bude jer to nije lijepo.

- Jan Štefec, 7 razred

Jesi li potakao ostale članove svoje obitelji da obilježe ovaj dan tako da također nose ružičaste majice?

- Zapravo jesam sve, osim brata.

-Dominik Kovačić, 5 razred

Kako se pripremate za ovaj dan i koliko dugo vam treba da sve pripremite?

- Treba 4 do 5 dana da se organizira s nastavnicima i dogovori o aktivnostima koje ćemo provoditi. Nastavnici su vrlo zainteresirani, svake godine imamo veliko učšće nastavnika koji se angažiraju i pripreme za sat na kojem će pričati sa djecom o tome, zadovoljna sam. U nižim razredima na razrednoj nastavi djeca izrezuju, rade plakate, crtaju dok viši razredi rade razne radionice na temu nenasilja. Bila bi dobra ideja da se taj dan zapravo obilježava cijeli tjedan, da se više govori o tome ili čak da bude taj dan bez nastave jer samo par razreda stigne pričati cijeli sat na satu razrednika, no ne možemo to tako napraviti jer uvijek ima puno tih datuma koje obilježavamo pa nam to često oduzme od nastave.

-socijalna radnica, Jadranka  Solar-Šorgić

tekst i fotografije:Ivona Crkvenac, Mia Rakoci, 8.c

objavio: Vanja Domladovac   datum: 4. 3. 2019.

Tradicionalno obilježen Dan ružičastih majica

Ružičastim protiv vršnjačkog nasilja

Znaš li zašto se nose ružičaste majice?

-Petra Dvoraček, 3 razred

Što je vršnjačko nasilje?

-Martina Kosar, 3 razred

Što bi učinio/učinila da vidiš nekakvo vršnjačko nasilje?

- Spriječio bih to i rekao da to ne rade.

-Nikola  Gujić, 3 razred

-Ja bih ih razdvojio i otišao po nekog starijeg.

-Jan Štefec, 7 razred

-Zara Dvoraček, 3 razred

- Ja se nadam da bude jer to nije lijepo.

- Jan Štefec, 7 razred

- Zapravo jesam sve, osim brata.

-Dominik Kovačić, 5 razred

Kako se pripremate za ovaj dan i koliko dugo vam treba da sve pripremite?

-socijalna radnica, Jadranka  Solar-Šorgić

tekst i fotografije:Ivona Crkvenac, Mia Rakoci, 8.c

objavio: Vanja Domladovac   datum: 4. 3. 2019.