Zajedničkim snagama do pehara - šahisti IV. osnovne škole Bjelovar nastavljaju svoj niz osvajanja trećeg mjesta.

Iako su nam prije dvije godine u srednju školu otišli jaki igrači, marljivost, trud, odanost i volja ostalih igrača i novih snaga dovela nas je ove školske godine do jakog sastava koji će nas pratiti idućih godina. I naši dečki pod mentorstvom knjižničarke i djevojčice pod mentorstvom pedagoga osvojili su brončani pehar i medalje. Tako da smo ravnatelju odnijeli dva pehara i dvije diplome.

Kao što biva u životu, tako je i naša šahovska ekipa svake godine manja za osmaše koji odlaze u srednju školu i bogatija za nove i mlade generacije. Ove godine se možemo ponositi s deset igrača koji su predstavljali školu na županijskom natjecanju, i u muškom i ženskom sastavu, ali i s njih još deset koji se nisu plasirali na županijsko natjecanje, ali marljivo vježbaju u našem klubu „Mladost“.

I učenici i knjižničarka i pedagog svake su srijede dolazili zajedno vježbati šahovske tehnike i poteze. Nikakve prepreke nas nisu u tome sprječavale. Rezultati na županijskom natjecanju pokazuju da se isplatila svaka minuta i požrtvovnost svakog našeg igrača za dobrobit i uspjeh tima.

Svake godine Savez školskih športskih društava Bjelovarsko-bilogorske županije organizira natjecanje u šahu za djevojčice i dječake osnovnih škola. Nakon školske razine prva ekipa se upućuje na županijsko, a zatim na državno natjecanje. Pokrovitelj natjecanja je sam Savez. Ove školske godine u našoj školi je školsko natjecanje održano 4.12. i 5.12.2018. od 12h do 14h. Nakon školskog natjecanja formirane su dvije ekipe, jedna ženska i jedna muška. Zahvaljujemo se učiteljima i roditeljima na razumijevanju i što su učenicima ustupili ta dva dana slobodno vrijeme za natjecanje.

Županijsko natjecanje je, kao i uvijek, održano u općinskom domu u Rovišću u petak, 14. prosinca 2018. Kažemo kao i uvijek jer su Rovišćani velemajstori u šahu, i opet su osvojili prvo mjesto, već sedamnaestu godinu zaredom. Za petama ih prati ekipa II. OŠ Bjelovar i naša škola. Glavni sudac natjecanja bio je njihov šahovski velemajstor Vladimir Karagić, učitelj PŠ Zrinski Topolovac.

Iz naše škole je na županijskom natjecanju, nakon održanog školskog turnira, u muškom sastavu odmjerilo snage s ostalih 24 učenika iz drugih 6 škola naše županije naših petero učenika: Vid Đođo kao kapetan ekipe, Vid Pokos kao 1. član, Marko Jukić kao 2. član, Damjan Milić kao 3. član i Martin Vrbovčan kao rezerva. U ženskom sastavu školu su prvi put u povijesti naše škole predstavljale: Ema Sekulić kao kapetanica ekipe, Ramona Grčić kao 1. član, Petra Viščević kao 2. član, Hanna Juretić kao 3. član te Lucija Hajoš i Izabela Ćurković kao rezerve.

Dječaci su zajedničkim snagama osvojili 10 bodova od ukupnih 18 s 10 pobjeda i 10 poraza te se smjestili na 3. mjesto županijskog natjecanja. I naše djevojčice ekipno su osvojile također 3. mjesto na županijskom natjecanju u šahu. Posebnu pozornost su plijenile jer su bile najmlađi sudionici natjecanja, naša nada i budućnost šahovske tradicije.

Do Rovišća i natrag nas je vozio naš vozač Marjan Hunjet, kojem se iznimno zahvaljujemo što nas je sigurno dovezao po snijegu i kiši. Organizacija natjecanja je bila odlična. Dočekali su nas učitelj Vladimir Karagić, sudac natjecanja, tajnik Saveza Nikola Kovaček, predsjednik Saveza prof. Dražen Milaković i u ime Općine Rovišće zamjenik načelnika Ivica Tanjić s uvodnim pozdravima i malim osvježenjem prije početka natjecanja. Natjecanje je poteklo u mirnom okruženju, a poslije natjecanja učenicima su dodijeljene medalje i pehar, školi diploma te potvrda voditeljima ekipa, knjižničarki Dejani Bedeković i pedagogu Mariju Horvatu.

Mi smo s puno veselja i uzbuđenja otišli na natjecanje, i s veseljem i ponosom se vratili. Ovo je samo početak još jedne divne šahovske povijesti malih čuvara šahovske tradicije naše škole.

Ponosnimo se vama!

Tekst i fotografije: knjižničarka Dejana Bedeković, voditeljica šahovske sekcije ŠŠD „Mladost“

objavio: Vanja Domladovac   datum: 17. 12. 2018.

Ponosnimo se vama!

objavio: Vanja Domladovac   datum: 17. 12. 2018.