PREPORUKE KNJIŽNIČARKE

PREPORUKA UČENICIMA OD 1. DO 4. RAZREDA

Pustolovina pšeničnog zrna

U slikovnici je riječ o pšeničnom zrnu čiju sudbinu pratimo od dozrijevanja, a onda njegova pustolovina prati ruke žeteoca, seljaka, mlinara, pekara i ljudi koji jedu zrnje pšenice preoblikovano u brašno, pa u kruh.

Napisala Milena Jukić Bandić

Priča o jabukama (napisao Marijan Sinković)

Priča o jabukama u prvom planu zorno pokazuje razliku između lijepih crvenih, kemijski zaštićenih jabuka i malih, neuglednih, naboranih, neprivlačnih i točkastih jabuka. Autori likovnim i literarnim slikama upozoravaju na vizualne zamke koje vladaju svijetom.Ivica je kod djeda naučio nešto više o jabukama, njihovoj zaštiti prskanjem i štetočinama. I ono najvažnije: lijepi plodovi voćaka ne znače da su najukusniji i najbolji, izgled takvog voća zna varati.

Priča o jabukama govori o ekološkom uzgoju i važnosti očuvanja domaćih vrsta jabuka. Upozorava na važnost zaštite zdravog načina života i eko-standarda te prikazuje razliku života u gradu i na selu.Na kraju priče djeca se upoznaju s raznim domaćim životinjama i s različitim domaćim sortama jabuka koje uspijevaju u našim krajevima, a koji se uzgajaju na seoskim gospodarstvima. Upoznaju nas i s primjenom jabuka.

Ukuhane jabuke (napisao Klaas Verplancke)

Naslov knjige, u hrvatskom prijevodu ponešto neobičan, posvećen je važnoj, ali običnoj stvari u izvorniku: ukuhanim jabukama. To je jelo u Belgiji, Nizozemskoj i sjevernoj Njemačkoj vrlo uobičajeno, a posebno je omiljeno među djecom, koja ga jedu gotovo svakodnevno. Ukuhane jabuke simbol su domaćeg, poznatog i sigurnog. U mnogim pričama očevi su veliki junaci. Međutim, Klaas Verplancke priča o jednom običnom tati i opisuje ga onakvim kakav jest: često je pravi super-tata, ali nije sasvim savršen. Ujutro je raščupan, uvečer umoran, a nekad bude i razloga da se jako naljuti, pa sin kreće u potragu za boljim tatom. Hoće li ga naći i što je na tati, zapravo, najljepše? Za ovu toplu priču o ocu i sinu belgijski autor i ilustrator Klaas Verplancke nominiran je za ugledne flamanske nagrade za tekst (Knjižni lav) i za ilustracije (Knjižni paun).

Juha od bundeve (napisala Helen Cooper)

Duboko u šumi, u staroj bijeloj kolibi živjela su tri jako dobra prijatelja. Svaku večer zajedno bi pripremali slasnu juhu od bundeve i to uvijek na potpuno isti način. Mačak je bundevu rezao, Vjeverica je kuhačom miješala, a Maleni Patak bi iz lončića zagrabio malo soli i ubacio točno koliko treba. I sve je bilo u najboljem redu i svi su bili zadovoljni i sretni, ili se bar tako činilo, sve dok jednoga dana mali Patak nije odlučio da bi on mogao malo miješati juhu. I tu je započela svađa… Duhovita priča zanimljivih, toplih ilustracija namijenjena je najmlađima. Priča prožeta jesenskim ugođajem i atmosferom iako joj to nije primarna tema jer ovo je priča o pobjedi prijateljstva. Klasik dječje književnosti u pravom smislu te riječi, nitko neće ostati imun na ovu priču i majstorske ilustracije.

Četiri godišnja doba (napisala Pika Vončina)

Slikovnica Četiri godišnja doba je namijenjena malim čitateljima i donosi četiri prekrasno ilustrirane priče. Svaka je priča smještena u jedno godišnje doba.

Kako žive lavovi i čemu može poslužiti njihova dugačka griva te za koga slon u Africi plete šalove i kako putuju njegova pisma u šumu na drugoj strani svijeta, saznat ćemo u ljetnoj i jesenskoj priči o prijateljstvu. Proljeće će gusjenici po imenu Emerik zauvijek promijeniti život. Ljeto će potaknuti lava Mirislava da promijeni frizuru. Slon Gašpar ima neobičan hobi koji će pomoći ježu Slavenu da utopli svoj dom u hladno jesensko doba. Tu je i pingvin Frederik koji uživa u vječnoj zimi na dalekoj Antarktici…

Maštovitim i neobičnim likovima te zanimljivom radnjom ova će slikovnica oduševiti mališane te im pomoći da brže i lakše nauče razliku između godišnjih doba. Slikovnice Pike Vončine uvijek nas iznenade maštovitim i neobičnim likovima te zanimljivom radnjom.


 

PREPORUKA UČENICIMA OD 5. DO 8. RAZREDA

Gorski dnevnik Pauline P. (Sanja Polak)

Paulina P. je vesela, simpatična učenica drugog razreda koja zapisuje važne događaje iz svoga života. Iz dana u dan, iz mjeseca u mjesec, tijekom jedne školske godine prepune zanimljivih, običnih i neobičnih, zgodnih i nezgodnih, sretnih i nesretnih trenutaka. Motivi o kojima Paulina govori pripadaju životnoj svakodnevnici suvremenog gradskog djeteta, pa će se mnogi prepoznati u njezinim pričicama.

U ovom dijelu svojih dnevnika Paulina nam govori o Školi u prirodi koja je veliko veselje za svakog učenika. Dani provedeni izvan školskih klupa, u prirodi, u šumi, bez roditeljske stege prava su blagodat. No kad Paulina prije puta sazna da je u Školi u prirodi zabranjeno nositi novac, mobitel i slatkiše, učini joj se da će se očekivani ugodni boravak u prirodi pretvoriti u pravu noćnu moru. Provjerite s Paulinom je li doista tako!

Čarobni kalendar / Marijana Križanović i Vanda Čižmek

Zbirka je to pjesama za djecu koja se sastoji od 14 pjesama pisanih rimovanim osmercem koje su kao stvorene za čitanje naglas. Klinci će uživati u pjesmama i ilustracijama ovih divnih autorica.


 

PREPORUKA UČITELJIMA, NASTAVNICIMA I STRUČNIM SURADNICIMA

Boje jeseni (sakupila Josipa Franjić-Radulović)

Knjiga sadrži: priče, pjesmice sa notnim zapisima, zagonetke, igrokaze i upute za izradu zanimljivih kreacija vezanih uz jesen. Namijenjena je roditeljima, učiteljima, odgajateljima, te svima koji rade s djecom. U knjizi se nalaze sadržaji vezani za jesensko razdoblje, od početka rujna do kraja studenog. Uz priče Čarobno strašilo, Jesenska košara; pjesme Jesen, jesen je, Miš, Šumske zgode, Jesen, O kruhu, Medo, Knjiga, Šareni kišobran; igrokaze i zagonetke ponuđene su i zanimljive kreacije od papira i drugih materijala. Izradite strašilo, sovu, ježa, miša, krune od lišća, jesensku šumu, vesele bundeve te se zasladite pripremom voćnog koktela za jesensku svečanost. Uz knjigu se nalazi i CD s pjesmama iz knjige, prigodni instrumentali kao glazbena podloga za čitanje priča.

Od zrna do kruha : priručnik za odgojitelje i učitelje uz Dane kruha

Svake godine u listopadu u povodu Svjetskog dana hrane organiziraju se u školama i vrtićima mnogobrojne aktivnosti pod zajedničkim nazivom Dani kruha. Dosada su se te aktivnosti odvijale bez nekog kvalitetnog priručnika, samoinicijativom i kreativnošću odgajatelja. Ovaj priručnik namijenjen je predškolskim odgajateljima, učiteljima i vjeroučiteljima kao pomoć u provođenju vjerskog odgoja i uvođenju djece u “dubinu” vjere, odnosno “dubinu” vlastite ljudskosti. Građa knjige strukturirana je u deset cjelina koje su metodički razrađene i sve u praksi provjerene. Knjiga donosi različite provjerene predloške kao poticaj i pomoć u radu.

Napisao Alojzije Hoblaj

Stanje statusa posudbe pogledati na stranici: http://library.foi.hr/lib/index.php?B=258


 

PREPORUKA RODITELJIMA

 
Velika enciklopedija malih aktivnosti

Velika enciklopedija malih aktivnosti / prikupila i obradila Dinka Juričić

Zagreb : Školska knjiga, 2007.

Velika knjiga malih aktivnosti je riznica ideja za poticanje ranog razvoja djeteta. Enciklopedija nudi 1800 aktivnosti za poticanje: tjelesnoga i psihomotoričkog razvoja, socio-emocionalnoga razvoja i razvoja ličnosti, spoznajnoga razvoja i razvoja govora, komunikacije, izražavanja i stvaralaštva. Velika enciklopedija malih aktivnosti je pouzdan vodič za sve koji vole i odgajaju djecu. (preuzeto s omota)

Stanje statusa posudbe pogledati na stranici: http://library.foi.hr/m3/jdetaljia.asp?sqlx=755&ser=&sqlid=258&U=
 

Plumer, Deborah M.: Kako pomoći djeci da izgrade samopoštovanje

Kako pomoći djeci da izgrade samopoštovanje : priručnik s aktivnostima / Deborah M. Plumer.

Priručnik donosi brojne učinkovite aktivnosti, koje će pomoći djeci da razviju i održe zdravo samopoštovanje. Knjiga započinje iscrpnim teorijskim uvodom, sadrži i odjeljak o radu s roditeljskim grupama, a opremljena je odličnim i zabavnim ilustracijama. Zahvaljujući autoričinu bogatom kliničkom iskustvu, ovaj priručnik s radnim listovima omogućiti će nastavnicima, socijalnim radnicima, terapeutima i odgajateljima poticanje osjećaja sposobnosti i samopoštovanja kod djece i njihovih obitelji. U prvom redu namijenjen je radu s pojedincima i grupama djece u odbi od 7 do 11 godina, ali sve se aktivnosti mogu lako prilagoditi mlađoj i starijoj djeci, kao i djeci s poteškoćama u učenju. Ovaj priručnik s aktivnostima za fotokopiranje bit će vrlo koristan svima koji traže kreativne i praktične metode poticanja samopoštovanja kod djece.

Stanje statusa posudbe pogledati na stranici: http://library.foi.hr/m3/jdetaljia.asp?sqlx=739&ser=&sqlid=258&U=
 

Disciplina bez straha : kako steći poštovanje naše djece, a ne izgubiti njihovo povjerenje / Wolfgang Bergmann.

Jastrebarsko : Naklada Slap, 2009.

Sve rane veze s vanjskim svijetom, svi uzbudljivi i zavodljivi objekti koje tek treba razumijeti, osnova su poslušnosti. Ništa od tih radosno-samopotvrđujućih aktivnosti i osjećaja dijete nije steklo a da se pogledom na mamu ili tatu nije uvjerilo – da je ovaj svijet sasvim u redu, da se u to može pouzdati, da mu se ništa ne može dogoditi. Pa mama ili tata su tu! Dakle, komu djeca vjeruju spremnije nego ocu i majci i koga doživljavaju “snažnijim”, svjesno i nesvjesno?

Uostalom, ona to čine i tada kada njihovo ponašanje ne upućuje ni na jedan od tih pozitivnih osjećaja – dakle, još s dvanaest ili trinaest godina. Ona se mogu duriti ili biti glasna, no u svakom se terapijskom iskustvu ipak prikriveno, ispostavi sljedeće: tatu se doživljava sasvim velikim i nadmoćnim. Ponekad se ta nadmoćnost mora zanijekati, mora joj se suprotstaviti; mnogi konflikti nastaju upravo stoga što je u dječjoj podsvijesti tata usidren kao neizmjerno moćan. Kada je ta ˝moćna usidrenost˝ povezana s pozitivnom slikom oca, s ocem-zaštitnikom, tada je i za jednog dvanaestogodišnjaka ili trinaestogodišnjaka svijet još u redu – kao što je to na sasvim elementaran način bio za dvogodišnjaka ili trogodišnjaka.

Stanje statusa posudbe pogledati na stranici: http://library.foi.hr/m3/jdetaljia.asp?sqlx=666&ser=&sqlid=258&U=
 
 
Bergman, Wolfgang: Umijeće roditeljske ljubavi

Umijeće roditeljske ljubavi / Wolfgang Bergman

Jastrebarsko : Naklada Slap, 2007.

Stotinu i više knjiga koje govore o problemima roditelja i djece, godišnje se pojavi na tržištu. Neke od njih su vrlo korisne i smislene. No, rijetko koja govori o moći i značenju koje otac i majka imaju za život djeteta. (Kao i dijete za sreću i bol roditelja.) To označava – kao i roditeljska ljubav u cjelini – fizičku i metafizičku razinu uj našem životu. O tome je riječ u ovoj knjizi.

Stanje statusa posudbe pogledati na stranici: http://library.foi.hr/m3/jdetaljia.asp?sqlx=667&ser=&sqlid=258&U=
 

5. ​Lesley Hughes i Paul Cooper: Razumijevanje djece s ADHD sindromom i pružanje potpore : strategija za nastavnike, roditelje i ostale stručnjake

Jastrebarsko : Naklada Slap, 2009.

Djecu s deficitom pažnje/hiperaktivnim poremećajem (engl. Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD) može biti teško uključiti u normalan razred, a upravljanje njihovim ponašanjem često je izazov i za roditelje i za nastavnike. Ova knjiga proizlazi izravno iz stvarnih iskustava u razredu i obiteljskom domu te istražuje realnost življenja s ADHD-om i utvrđuje kako učinkovite strategije kontrole mogu poboljšati dječje ponašanje unutar i izvan učionice. Knjiga uvodi interdisciplinarni pristup, pružajući nastavnicima, koordinatorima za rad s djecom s posebnim obrazovnim potrebama, nastavnicima s tek završenim studijem, nastavničkim pomoćnicima.


 

Preporučamo i slikovnice Udruge Korak po korak.
Njihove e-slikovnice preuzmi ili čitaj ovdje:

https://www.korakpokorak.hr/slikovnice-resursi
 

Vaša knjižničarka mail

 

Skip to content