DJECA SUNCOKRETI- djeca sa Downovim sindromom

Već dvije godine knjižničarke iz Gradske knjižnice

Petra Preradovića provode Spikaonicu.

Spikaonica je radionica za učenike sedmih i osmih razreda osnovne škole u kojoj debatiraju, razgovaraju i uče razne zanimljivoti o različitim temama. Odvija se jednom mjesečno , a teme su različite. Najčešće se biraju one koje su zanimljive djeci i mladima, nešto što je aktualno u svijetu ili u Hrvatskoj ili se jednostavno bira neka tema koja se može povezati s određenim datumom u mjesecu.

Dana 16.3. 2018. godine naše novinarke i novinari sudjelovali su u Spikaonici sa školskom knjižničarkom Dejanom Bedeković. Tema ovomjesečne Spikaonica bila je Sindrom Down.

Naučili smo razne pojmove koje možemo povezati uz ovaj sindrom, razne stereotipe i predrasude koji se nameću u susretu s djecom koja imaju ovaj  poremećaj. Na radionici smo mogli ispitivati goste koji su došli sve što nas zanima o Downovom sindomu, vidjeti kako izgleda jedan primjer djeteta i čovjeka s ovim sindromom, te čuti kako izgleda njihov život i što o njihovoj svakodnevici kažu članovi obitelji i stručni suradnici koji rade s takvim ljudima.

Pričali smo i sa spisateljicom i novinarkom Jelenom Pervan koja je pisala slikovnice o Sindromu Down i uključena je u projekt koji se bavi ovom temom. Nakon razgovora i debatiranja o ovoj temi, opuštali smo se uz razne igre koje su pripremile knjižničarke.Na kraju smo ispunili listić na kojem smo odgovorili na pitanja kako nam se svidjelo na ovomjesečnoj Spikaonici.

Bilo je doista lijepo, jer smo naučili nešto korisno o ovom sindromu, družili se sa djecom, izrazili svoje mišljenje i došli do nekih vrlo važnih zaključaka. Tako smo shvatili da  je važno prihvaćati ovakve ljude i djecu jer oni zapravo nisu ništa drugačiji. Svi mi imamo iste potrebe ,samo ih oni iznose drugačije ,nego mi.

Naučili smo kako današnjem društvu treba hitna promjena, jer kako stvari stoje, čovječanstvo ide u potpuno krivom smjeru.Naučili smo da ovakvi ljudi,iako hendikepirani na neki način, ipak osjete, razmišljaju, imaju svoje stavove, strahove i važni su zato jer nam oni jedini mogu pokazati  ono što mi zdravi imamo,a  zapravo ne vidimo,jer smo metaforički slijepi.

ZANIMLJIVOSTI

Što je to Downov sindrom?

To je genetski poremećaj. U normanih ljudi ima 46 kromosoma ili 23 para,a kod ljudi koji imaju ovaj poremećaj radi se o tome da oni imaju jedan kromosom viška na 21. paru.

Kako izgleda dijete sa ovim sindromom?

Ima širok vrat, kosi položaj očiju, okruglo lice , kratke šake, malena usta i nos, jako veliki jezik,malenu glavu.

Karakter djeteta : Jednak je kao i u normalnih ljudi. Također izražavaju sreću, radost, ljubav nježnost, ali kada su ljuti znaju biti tvrdoglavi i prkositi. Izrazito su nježni, osjećajni i lako prenose sreću na druge pa se stoga zovu Djeca suncokreti.

Što možemo napraviti da podržimo ljude sa ovim poremećajem?

21. ožujka obucite različite čarape i nosite ih...Ne sramite se,jer ste nekome zaista podrška.

Ljudi o osobama sa raznim poremećajima imaju velike, velike predrasude što nije i nikad neće biti dobro. Zaista , svi smo ovdje sa određenim ciljem i jednako vrijedni....Samo, nažalost, ova djeca i ljudi su često zadirkivani, zlostavljani i posramljeni zbog onoga što ni oni sami , niti njihova obitelj ne mogu promijeniti, jer do ovog poremećaja dolazi sasvim nenadano...Svatko ga može imati.

Za kraj zamislite da vi , član vaše obitelji ili vaše dijete ima ovaj ili neki od brojnih poremećaja? Kako biste se osjećali? A sada krenite dalje osuđivati ovakve ljude, ako možete....Mislim da to sada neće ići tako lako.

Novinari su spremni za promjenu društva i zajednice ljudi na bolje!

Jeste li i vi?

Tekst i fotografije: Magdalena Trnski, 7.c

Članica novinarske grupe

objavio: Sanja Pavin   datum: 22. 3. 2018.

DJECA SUNCOKRETI- djeca sa Downovim sindromom

Već dvije godine knjižničarke iz Gradske knjižnice

Petra Preradovića provode Spikaonicu.

ZANIMLJIVOSTI

Što je to Downov sindrom?

Kako izgleda dijete sa ovim sindromom?

Što možemo napraviti da podržimo ljude sa ovim poremećajem?

Novinari su spremni za promjenu društva i zajednice ljudi na bolje!

Jeste li i vi?

Tekst i fotografije: Magdalena Trnski, 7.c

Članica novinarske grupe

objavio: Sanja Pavin   datum: 22. 3. 2018.

« Travanj 2024 »