RADIONICA S PREDAVANJEM ZA RODITELJE IV. OŠ BJELOVAR

četvrtak, 19.10.2017. 18-19h

U suradnji s Narodnom knjižnicom „Petar Preradović“ Bjelovar, knjižničarka IV. OŠ Bjelovar, Dejana Bedeković, organizirala je radionicu s predavanjem za roditelje učenika IV. OŠ Bjelovar o korištenju usluga sustava E-Građani, uz potporu ravnatelja Nikole Margetića. Radionica je održana u knjižnici i čitaonici škole u četvrtak, 19. listopada 2017. u vremenu od 18h do 19h. Gost predavač je bio knjižničar sa Studijskog odjela Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar, Slaven Pejić, magistar informatologije. Radionici su prisustvovali zainteresirani roditelji.

Polaznici radionice su prvo upoznati kako općenito pristupiti sustavu E-Građani, zatim sa svim njegovim mogućnostima, i na kraju s mogućnosti pristupu E-Dnevniku za roditelje preko sustava
E-Građani.

Polaznike se dojmio podatak da preko sustava E-građani mogu pristupiti mnogim osobnim dokumentima tipa Domovnice, Rodnog lista i slično, a najviše što mogu pristupiti E-dnevniku, pogledati kako izgleda i dobivati preko njega informacije o vlastitom djetetu. Znači, naviše ih se dojmio podatak o razlici pristupa E-dnevniku koji vide djeca i E-dnevniku koji vide roditelji, o čemu žele još više čuti.

Roditelji su bili puni pitanja i razvila se rasprava sa zaključkom da bi trebalo biti više ovakvih radionica i predavanja za roditelje. Također, polaznici bi htjeli više praktičnog rada na računalu kako bi na licu mjesta primijenili ono što su čuli te kako bi automatski mogli komentirati ako naiđu na neki problem.

Zahvaljujemo se roditeljima na dolasku i aktivnom prisustvovanju radionice!

__________________________________________________________________

Sustav e-Građani je projekt Vlade Republike Hrvatske pokrenut s ciljem modernizacije, pojednostavljenja i ubrzanja komunikacije građana i javne uprave te povećanja transparentnosti javnog sektora u pružanju javnih usluga. Uslugama u sustavu e-Građani i Osobnom korisničkom pretincu možete pristupiti samo ako ste registrirani korisnik.

Sustav e-Građani može koristiti svaki građanin Republike Hrvatske stariji od 15 godina koji posjeduje elektroničku vjerodajnicu s Liste prihvaćenih vjerodajnica. Znači ako imate ugovoreno internet bankarstvo (PBZ, ZABA, Raiffeisen Bank, HPB …) sustavu možete pristupiti na isti način kako pristupate i sustavu internet bankarstva (čitač kartice ili token). Ako nemate e-bankarstvo, možete zatražiti u FINA-inoj poslovnici ePass pristup sustavu E-Građani. Za registraciju putem ePASS ili mTOKEN potrebna Vam je važeća osobna iskaznica ili putovnica, OIB i mail adresa.

Kao E-Građanin možete:

• zatražiti elektroničke izvode iz matične knjige rođenih, vjenčanih ili knjige državljana
  • zatražiti elektroničke zapise uvjerenja o prebivalištu, boravištu te vlasništvu cestovnih vozila
  • informirati se o ocjenama djeteta u školi
  • pregledati recepte koje ste realizirali u ljekarnama u zadnjih 6 mjeseci
  • provjeriti izabranog liječnika
  • naručiti Europsku karticu zdravstvenog osiguranja
  • zatražiti svoju elektroničku radnu knjižicu
  • informirati se o očekivanom iznosu mirovine
  • provjeriti uplaćene doprinose u drugi stup mirovinskog osiguranja
  • pribaviti potvrde od REGOS-a
  • provjeriti svoju poreznu knjigovodstvenu karticu
  • provjeriti svoje podatke u OIB sustavu
  • pretraživati osnovne katastarske podatke i podnositi zahtjeve za izdavanje javnih isprava i rješavanje katastarskim uredima
  • pregledavati informacije o svom djetetu učeniku u E-Dnevniku
  • pregledavati obavijesti koje su Vam osobno upućene o:
    • isteku osobne iskaznice, putovnice, vozačke dozvole ili registracije vozila
    • biračkom mjestu
    • pravima iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja
    • pravima za vrijeme nezaposlenosti
    • cijepljenju kućnih ljubimaca
    • novom dokumentu u sustavu eSPIS
    • obračunatom porezu na dohodak
    • početku blokade računa i deblokadi računa

Popis svih usluga možete pronaći na stranici: https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPretinac/eGradani.html

Fotografija i tekst o sustavu E-Građani preuzeti sa stranice: https://uprava.gov.hr/vijesti/podnosenje-zahtjeva-za-privremeni-upis-aktivnu-i-prethodnu-registraciju-putem-sustava-e-gradjani/14386

Školska knjižničarka

Dejana Bedeković

objavio: Jadranka Solar-Šorgić   datum: 20. 10. 2017.

RADIONICA S PREDAVANJEM ZA RODITELJE IV. OŠ BJELOVAR

četvrtak, 19.10.2017. 18-19h

E-Građani.

Zahvaljujemo se roditeljima na dolasku i aktivnom prisustvovanju radionice!

__________________________________________________________________

Kao E-Građanin možete:

• informirati se o ocjenama djeteta u školi
  • pregledati recepte koje ste realizirali u ljekarnama u zadnjih 6 mjeseci
  • provjeriti izabranog liječnika
  • naručiti Europsku karticu zdravstvenog osiguranja
  • zatražiti svoju elektroničku radnu knjižicu
  • informirati se o očekivanom iznosu mirovine
  • provjeriti uplaćene doprinose u drugi stup mirovinskog osiguranja
  • pribaviti potvrde od REGOS-a
  • provjeriti svoju poreznu knjigovodstvenu karticu
  • provjeriti svoje podatke u OIB sustavu
  • pregledavati informacije o svom djetetu učeniku u E-Dnevniku
  • pregledavati obavijesti koje su Vam osobno upućene o:
    • isteku osobne iskaznice, putovnice, vozačke dozvole ili registracije vozila
    • biračkom mjestu
    • pravima iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja
    • pravima za vrijeme nezaposlenosti
    • cijepljenju kućnih ljubimaca
    • novom dokumentu u sustavu eSPIS
    • obračunatom porezu na dohodak
    • početku blokade računa i deblokadi računa

Školska knjižničarka

Dejana Bedeković

objavio: Jadranka Solar-Šorgić   datum: 20. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »