NAŠA KNJIŽNIČARKA, NAŠ PONOS

Dokaz svestranosti i uspješnosti IV. osnovne škole Bjelovar je i iznimno priznanje koje je dobila naša knjižničarka Dejana Bedeković. Društvo knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja dodijelilo je, krajem svibnja 2019.godine, Priznanje Dejani Bedeković za iznimne uspjehe u knjižničarstvu. U obrazloženju nagrade navedeni su ogromni uspjesi i zasluge naše knjižničarke.

“Kolegica Bedeković neumorno radi na poticanju čitanja i promoviranju čitanja kao zabavnog provođenja slobodnog vremena: od 2012. godine voditeljica je i koordinatorica projekta „Čitamo mi, u obitelji svi“ za RH u kojem svake godine sudjeluje preko 100 školskih knjižničara, njihovih 300-injak kolega učitelja i oko 5.000 djece. Godine 2011. s kolegicom iz III. osnovne škole Bjelovar pokrenula je Međuškolski književni kviz namijenjen učenicima petih razreda Bjelovarsko-bilogorske županije. Kvizu se odazivaju brojne osnovne škole. Valja istaknuti da svakom kvizu prisustvuje i književnik (redovito autor djela koje se ispituje u kvizu).

Kolegica Dejana motivira učenike za sudjelovanje u brojnim natjecanjima i projektima: natjecanje Čitanjem do zvijezda, Natjecanje u čitanju na glas, Nacionalni kviz za poticanje čitanja KGZ-a, Bookmark project. Osim toga, bavi se i obradom lektirnih djela uporabom web 2.0 alata pa je oformila stranicu Digitalna obrada lektire(https://sites.google.com/site/obradalektire/).

Dejana Bedeković od 2012. do 2017. godine administrator je jedne od najvećih knjižničarskih Facebook grupa „Knjižničari“, a sada moderator. Grupa služi kao potpora knjižničarima u njihovu radu, ali i kao neformalna savjetodavna služba.

Dejana je redovita na Županijskim vijećima školskih knjižničara Bjelovarsko-bilogorske županije na kojima često drži predavanje ili primjere dobre prakse, redovita je i na Proljetnim školama školskih knjižničara Republike Hrvatske. Članica je svih knjižničarskih udruga u Republici Hrvatskoj, a od 2014. godine na dužnosti je tajnice Hrvatske mreže školskih knjižničara. Tu funkciju obavlja i danas.

Svoja iskustva i saznanja objavila je u brojnim zbornicima, časopisima i glasilima:

• u multimedijalnom zborniku radova „Umreženi: društvene mreže i knjižnice u Hrvatskoj” 2015. objavila je čak 3 rada: o grupi „Knjižničari“ na Facebooku, o projektu „Čitajmo mi, u obitelji svi“ te o knjižnici IV. osnovne škole Bjelovar;
  • u zborniku sažetaka Međunarodnog skupa „Knjižnica - središte znanja i zabave“ 2014. pisala je o projektima Hrvatske mreže školskih knjižnica;
  • u Školskim novinama u razdoblju od 2011. do 2019. objavila je više radova o raznim projektima,
  • u HKD Novostima te na portalu Moderna vremena pisala je o projektu „Čitajmo mi, u obitelji svi“.
  • Također, autorica je članaka u glasilu „Svezak“ gdje često piše o novostima iz svoje knjižnice te o projektima koje provodi, a 2013. g. bila je autorica Teme broja Sveska, zajedno s kolegicom Marijanom Pađen i kolegom Denisom Vincekom.

Tijekom 2017. godine Dejana Bedeković provela je istraživanje o provedbi knjižnično-informacijskog obrazovanja u osnovnim školama Republike Hrvatske kako bi se osvijestila važnost odgojno-obrazovne djelatnosti školskih knjižničara u informacijskom opismenjavanju učenika za cjeloživotno učenje. Istraživanje je odobrila Agencija za odgoj i obrazovanje, kao i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.“

Nakon svega navedenog suvišno je bilo što reći, osim – Draga naša Dejana, veliko ti hvala i neizmjerno smo ponosni što je tvoj rad prepoznat i vrednovan.

Čestitke kolegici Dejani – knjižničarki IV. osnovne škole Bjelovar!

Napisala: Karolina Šteković - Junković

objavio: Vanja Domladovac   datum: 28. 10. 2019.

NAŠA KNJIŽNIČARKA, NAŠ PONOS

Čestitke kolegici Dejani – knjižničarki IV. osnovne škole Bjelovar!

Napisala: Karolina Šteković - Junković

objavio: Vanja Domladovac   datum: 28. 10. 2019.

« Travanj 2024 »