IZLOŽBA ŠPANJOLSKA GRIPA – BJELOVARSKA PRIČA

– gostujuća izložba u IV. OŠ Bjelovar povodom Dana grada Bjelovara

Izložba je postavljena u glavnom holu IV. osnovne škole od 19. rujna do 10. listopada 2018. g. u suradnji dviju knjižničarki, Dejane Bedeković i Zorke Renić, povodom Dana grada Bjelovara (29.9.). Svakako je pogledajte i saznajte ponešto o poznatoj bjelovarskoj priči!

U knjižnici Medicinske škole Bjelovar tijekom zadnjih tjedana školske godine 2017./2018. bila je postavljena izložba “Španjolska gripa- bjelovarska priča“. Otvorenje je bilo u okviru aktivnosti Kliofesta koji je ove godine u Bjelovaru organizirao Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU-a. Izložba je nastala u okviru istraživačkog projekta koji je u školi pokrenula profesorica Valerija Turk Presečki. Tijekom cijele školske godine učenici, profesori i školska knjižničarka intenzivno su proučavali temu. Budući da do sada ništa nije napisano niti istraženo o španjolskoj gripi u Bjelovaru, ovo je bio iznimno zahtjevan projekt koji je uključivao rad na izvornim dokumentima Državnog arhiva Bjelovar i dugotrajna istraživanja periodike i dostupnih publikacija, uglavnom u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Stogodišnjica je bila dobar povod da se prikupe dostupni podatci, dio građe digitalizira i tako sačuva i učini dostupnim.

Autorica izložbe, knjižničarka Zorka Renić, izložbu je osmislila u dva dijela. U prvom je prikazan niz zanimljivosti i općenitih podatka o španjolskoj gripi, a u drugom dijelu se govori o Bjelovaru prije sto godina, o prijelomnoj 1918. godini. Španjolska gripa pogodila je i mnoge ljude u Bjelovaru: ugledne bjelovarske obitelji trgovaca i industrijalca, vojnike, djecu, zatvorenike...

Gdje se moglo liječiti, koji su liječnici zaslužni za razvoj bjelovarskog zdravstva? Koliko je stanovnika imao grad po popisu iz 1917. i po čemu je ovaj popis stanovnika zanimljiv? Otkud jedna koza koja se našla na spomenutom popisu? Uz odgovore na ova i brojna slična pitanja, autorica izložbe nastojala je ispričati priče o najugroženijim i najčešćim žrtvama španjolske gripe u gradu: vojnicima, ruskim zarobljenicima, nastavnicima, gladnoj djeci iz Dalmacije, Bosne, i drugih krajeva koji su se privremeno nastanili u Bjelovaru i okolnim selima. Listopad 1918., i u Bjelovaru kao i u cijelom svijetu, bio je posebno poguban za velik broj stanovnika. Posebno opsežan članak može se pročitati o smrti gimnazijskog nastavnika matematike i fizike Vladimira Pavića.

Čitanje povijesnih članaka o španjolskoj gripi u Bjelovaru autorica izložbe omogućila je skeniranjem QR kodova. Na isti način možete pročitati i zanimljivu knjižicu Vjekoslava Maletića „Sigurno liječenje španjolske bolesti“. Samo trebate na mobitel instalirati iNigma, aplikaciju za čitanje QR kodova (ili neku drugu) i imati pristup mreži.

Što treba dalje činiti u slučaju španjolske grupe pročitajte u spomenutoj knjižici: https://issuu.com/zorkarenic63/docs/maleticsigurno_lijecenje_11834b57283829 (LINK)

Zanimljivost izložbe je i da uz knjižničarku, o španjolskoj gripi i svojim istraživanjima govore učenici 2. a i 2. b razreda Medicinske škole Bjelovar. Izložbu su pripremili knjižničarka mr. sc. Zorka Renić, profesorica Valerija Turk-Presečki i učenici Medicinske škole u Bjelovaru. A prvo stručno vodstvo će autorica izložbe Zorka Renić izvesti za naše učenike u srijedu, 26.9.2018. u 13.10h.

Molimo čuvajmo plakate jer se vraćaju autorima izložbe - hvala!

Autorica izložbe zahvaljuje svima koji su pomogli u izradi izložbe „Španjolska gripa: bjelovarska priča“: djelatnicima Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, posebno Tomislavu Čopu te djelatnicima Gradskog muzeja Bjelovar i Državnog arhiva Bjelovar.

Tekst napisala Zorka Renić, uz malu prilagodbu knjižničarke D. Bedeković

Lekturu i korekturu teksta napravila je Sanja Pinter, prof. Hrvatskog jezika

objavio: Jadranka Solar-Šorgić   datum: 20. 9. 2018.

« Travanj 2024 »