PROJEKT - ŠUMSKI VRT

Naša Učenička zadruga„Mrav“,u suradnji s Hrvatskim šumama d.o.o. i Medicinskom školom Bjelovar,osmislila je projekt Šumski vrt u školi s ciljem uređenja školskog atrija

Prirodni uvjeti koji vladaju u otvorenom atriju prizemlja škole, stvoreni rastom božikovine, magnolije i lovor višnje, nametnuli su ideju pretvaranja tog prostora u djelić prave šume u školi.

Ovdje gotovo nikad nije prisutna direktna sunčeva svjetlost, ali opet ima obilje difuznog sunčevog svjetla koje utječe na sporo isparavanje i zadržavanje vode u tlu,dodatno pospješeno znatnim prisustvom gline.

To je zahtijevalo obogaćivanje prizemnog sloja unošenjem prirodnog humusa, treseta, pijeska, ali i sloja listinca iz obližnje šume. Sve posađene biljke, odabrane prema savjetu stručnjaka, karakteristične su za šume našeg bilogorskog kraja te prate plan i program nižih razreda osnovne škole.

Učenici uključeni u različite sekcije Zadruge sudjelovali su u sadnji prikupljenih biljaka te će uređeni vrt, pod vodstvom svojih nastavnika, održavati tijekom godine, izrađivati razna staništa za ptice i voditi brigu o njihovoj prehrani tijekom zime.

Unutar vrta uređen je šumski put kojim učenici mogu prolaziti i promatrati rast i razvoj biljaka te upoznati različite biljne vrste, pa i one zaštićene.

Cilj projekta je približiti djeci život u šumi i istaknuti važnost njezina očuvanja te ih od najranije dobi učiti na suživot s prirodom.

Zahvaljujemo se profesorici Jasni Tolnaj koja je začetnica ove ideje i bez čije pomoći, danas naš vrt ne bi bio uređen te učenicima Medicinske škole koji su, uz njeno vodstvo, rado pripomogli u sadnji biljaka.

Nacrt i plan realizacije te konačan izgled naše šumske oaze osmislila je gospođa Margareta Pleša, dipl.ing.vrtne arhitekture koja je svojim profesionalnim znanjem i iskustvom učinila djelić naše škole posebnim.

Zahvaljujemo se i svim djelatnicima Hrvatskih šuma d.o.o. koji su nam pomogli u pripremi i uređenju našeg šumskog vrta, a posebno gospođi Željki Bakran koja nam je uvijek bila na raspolaganju dajući savjete i upute.

Zahvaljujemo se i gospodinu Hrvoju Ćoriću i gospodinu Kristijanu Trnskom koji su svojim donacijama olakšali realizaciju cijelog projekta.

Pozivamo sve zainteresirane da dođu u našu školu i dožive pravu šetnju šumom unutar njezinih zidova.

tekst i fotografije: učiteljica Maja Švegović

objavio: Sanja Pavin   datum: 18. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »