IZLET U BAJKOVITI OGULIN

Učenici petih razreda naše škole

posjetili su  Ogulin i Karlovac.

Stigavši u Ogulin, rodni grad Ivane Brlić-Mažuranić, jedna se grupa učenika uputila u razgledavanje grada, a druga u Ivaninu kuću bajki.

Razgledavaje grada započeli smo odlaskom do Đulina ponora gdje smo čuli vrlo zanimljivu legendu o djevojci Đuli koja se zbog nesretne ljubavi bacila u ponor. Tako je ponor dobio ime Đulin ponor. Osim legende o djevojci Đuli, poslušali smo i legendu o planini Klek, divu koji je ondje živio i klečkim vješticama i vilama o kojima je u svojim bajkama pisala i Ivana Brlić-Mažuranić.

Posjetili smo i Crkvu svetog Križa, a zatim smo se osvježili vodom s vrela Cesarovec. Tamo smo čuli legendu koja kaže da će svaka djevojka koja popije vode s ovog izvora ostati mlada i lijepa, a muškarac koji popije ovu vodu, oženit će se Ogulinkom.

Najzanimljiviji dio posjeta gradu Ogulinu bio je odlazak u Ivaninu kuću bajki, razgledavanje izložbe i sudjelovanje u radionici. Naš put kroz svijet bajki započeo je Čarobnom šumom u kojoj stabla pripovijedaju Ivanine priče. Hodali smo začaranim hodnicima dvorca i promatrali se u čarobnom zrcalu.

Uskoro smo morali napustiti Ivanin svijet bajki i krenuti u tajanstveni riječni svijet jer je naše sljedeće odredište bio grad na četiri rijeke. Posjetili smo slatkovodni akvarij u Karlovcu te vidjeli različite slatkovodne riblje vrste od kojih je čak četrdeseatk endemskih. Osobito nas je oduševio riječni morski pas. Kasno poslijepodne krenuli smo iz Karlovca prema Bjelovaru, a kući smo stigli oko 20 sati.

Bio je ovo vrlo lijep izlet koji smo proveli u druženju, pjesmi, igri i uživanju u Ivaninim bajkama i zanimljivim legendama ogulinskog kraja.

Tekst: Lana Ileković, 5.c

objavio: Sanja Pavin   datum: 14. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »