Šestaši i knjižničarka na Interliberu

U četvrtak, 9. studenoga 2017. učenici šestih razreda posjetili 40. izdanje Međunarodnog sajma knjiga i učila – INTERLIBER.

U četvrtak, 9. studenoga 2017. učenici šestih razreda su sa svojim razrednicima, učiteljicom Tehničke kulture i knjižničarkom posjetili 40. izdanje Međunarodnog sajma knjiga i učila – INTERLIBER na Zagrebačkom velesajmu, najveći sajam knjiga u Hrvatskoj.

Za školarce su predviđeni različiti programi na više lokacija u paviljonima te na izložbenim prostorima pojedinih izlagača, a sve s ciljem promocije knjige, čitanja, znanosti i znanja među našim mladim naraštajima.

Nakon obilaska Tehničkog muzeja, a prije razgledavanja sajma, učenici i učitelji imali su priliku poslušati predavanje glavne urednice časopisa Smib, urednice slikovnica i knjiga za djecu i producentice crtanih filmova Snježane Marić, dipl. novinarke i dipl. odgojiteljice pod nazivom: Kako nastaje časopis? Predavanje im je osigurala školska knjižničarka u suradnji sa Školskom knjigom. Poslije predavanja učenici su dobili mali poklončić u obliku časopisa i bilježnice.

Knjižničarka je taj dan iskoristila za nabavu i nadopunu lektirnih naslova i nove stručne literature za učitelje i stručne suradnike škole. Učitelji i učenici su joj pomogli pri transportu knjiga sa sajma u autobus. Hvala im!

Od ukupno kupljenih 86 naslova nabavila je 63 lektirna naslova, 11 stručne literature i 12 dječjih beletristika za slobodno čitanje.

Hvala Gradu i ravnatelju na mogućnosti da obnovimo knjižni fond novim naslovima!

Podsjetimo se

Između 2007 i 2014. te 2015. i 2017. g. školske se knjižnice nisu financirale iz državnog proračuna, najveći broj županija i gradova nikad nije financirao školske knjižnice, u nekim se školama zabranjivala kupnja knjižnične građe iz redovitih sredstava tako da najveći broj školskih knjižnica u državi nije imao nikakve redovite izvore financiranja na temelju kojih bi se mogla voditi nabavna politika u skladu s potrebama korisnika i nastave. I kad su školske knjižnice bile financirane iz državnog proračuna, tražilo se da se tim novcem kupuju samo lektirni naslovi, a funkcija školske knjižnice nije samo biti posudionica lektire, već ponuditi literaturu za sve nastavne predmete, kao i literaturu za rekreativno čitanje (za poticanje čitanja) – što eksplicitno stoji u IFLA-inim i UNESCO-ovim smjernicama za školske knjižnice.

Naša škola kontinuirano samostalno, i uz pomoć osnivača škole, tj. Grada financira svoju školsku knjižnicu, i itekako shvaća kako financiranjem svoje školske knjižnice namjenskim sredstvima, ne samo za lektiru, već i za sve ostale predmete, a posebice za rekreativno čitanje (čitanje iz užitka), ulaže u budućnost svoje djece, i na tome možemo zahvaliti sluhu ravnatelja i gradonačelnika za potrebe školske knjižnice.

Grad Bjelovar je jedan od 10 gradova koji već 2 godine kontinuirano izdvaja financijska sredstva za svoje školske knjižnice, i time potvrđuje da se može, i iskreno se nadamo da će nastaviti uspješnu praksu narednih godina.

Višegodišnje iskustvo potvrđuje činjenicu da bi ovakve aktivnosti trebale zaživjeti kao sastavni dio svakog školskog sustava i da ne budu prepuštene dobroj volji i entuzijazmu pojedinačnog školskog knjižničara, ravnatelja ili gradonačelnika.

knjižničarka: Dejana Bedeković

objavio: Sanja Pavin   datum: 13. 11. 2017.

« Ožujak 2024 »