ZAKLADA ZAMAH DAROVALA PŠ GORNJE PLAVNICE

S knjgom nismo sami.

Kad se male ruke slože, sve se može!

Dokazuje to i mala, ali srcem velika akcija Zaklade Zamah pod nazivom "S knjigom nismo sami" u kojoj su se prikupljale donacije u obliku knjiga za područne škole, a među njima je i naša područna škola Gornje Plavnice. Knjige su se prikupljale od 9. do 27. listopada 2017. Ovom akcijom se željelo ukazati na činjenicu kako je na kraju školske godine 2015./2016. na području Hrvatske djelovalo 839 osnovnih škola, koje su u svom sastavu imale 1246 područnih škola. Od tog broja jedan dio područnih škola se već ugasio, a zbog loše demografske strukture i egzistencijalnog egzodusa sličan scenarij prijeti i ostalim područnim školama.

Kako bi u područne škole vratili kulturu i svijest o važnosti tih malih škola kao kulturnih središta naselja, za knjižnice područnih škola koje u svom fundusu imaju manje knjiga nego neki od nas kod kuće, mali i veliki donatori su donirali knjige. Ljudi velika srca donirali su za našu područnu školu ravno 160 knjiga različite tematike (lektirne naslove za osnovnu školu, priručnike, rječnike, leksikone primijenjene dječjem uzrastu, knjige iz područja dječje znanosti, i sl.) koju je u ime naše škole preuzela učiteljica Jadranka Blažević, zajedno sa svojim učenicima drugog i četvrtog razreda PŠ Gornje Plavnice. Knjige im je predao upravitelj Zaklade Drago Vručinić i stručni suradnik Roko Nakić, koji su naglasili "kako i najmanja donacija ima dalekosežan utjecaj na boljitak lokalne zajednice."
Na ovaj način Zaklada Zamah je pomogla našoj područnoj školi Gornje Plavnice, kao i područnoj školi iz općine Sokolovac, područnoj školi Velika Mučna i područnoj školi Mala Mučna. To su škole s područja na kojem Zaklada Zamah kontinuirano radi, a glavni kriterij je bio da su školske knjižnice u potrebi, odnosno da je školski knjižni fundus manji od 100 primjeraka. Hvala Zakladi Zamah što je uključila našu školu u svoju akciju "S knjigom nismo sami"!

Zajedničkim snagama obnovili smo fondove knjižnica područnih osnovnih škola i na tome im veliko hvala!

Ponovimo - "čitanje povećava kreativnost, omogućava cjeloživotno učenje, razvija elokventnost, daje bolje rezultate na ispitima, smanjuje stres, potiče kritičko razmišljanje, gradi samopouzdanje, stvara lakšu koncentraciju i gradi odnos između roditelja i djece te ljudi koji čitaju znaju slušati."

Knjižničarka :Dejana Bedeković

objavio: Jadranka Solar-Šorgić   datum: 7. 11. 2017.

« Travanj 2024 »