SVJETSKI KONGRES ŠKOLSKIH KNJIŽNIČARA U DUBROVNIKU

Dubrovnik, 21. – 25. listopada 2019.

Ovih dana je u Dubrovniku održan Svjetski kongres školskih knjižničara (48th IASL annual Conference, http://www.iasl2019.hr/) i 23. Međunarodni istraživački forum o školskom knjižničarstvu u organizaciji krovne institucije IASL (Međunarodne udruge školskih knjižničara) i HUŠK (Hrvatske udruge školskih knjižničara). Predsjednica HUŠK-a, Vanja Jurilj, inače regionalna direktorica za Europu, vodila je cjelokupnu organizaciju navedenog skupa, uz pomoć Katy Manck, IASL predsjednice.

Tema skupa je bila Convergence – Empoweerment – Transformation School Libraries (Okupljanje – osnaživanje – preobrazba školske knjižnice). Kongres je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva kulture s nizom sponzora i partnera. Naša knjižničarka je sudjelovala na kongresu kao jedna od četiriju predstavnica naše županije.

Ovo je svojevrsno priznanje kvalitete rada školskih knjižničara Hrvatske u mjesecu školskih knjižnica – listopadu. Upravo je na samom kongresu održana centralna proslava Međunarodnoga mjeseca školskih knjižnica 2019. na kojoj su nagrade primili značajni školski knjižničari u Hrvatskoj: Ivana Vladilo (za životno djelo), Zorka Renić (godišnju nagradu za 2019. g.) i Daria Pestić (za kategoriju mladih kolega mlađih od 35. g.).

Na konferenciji je sudjelovalo više od 250 sudionika (školskih knjižničara, sveučilišnih profesora, znanstvenika, …) iz 40-ak zemalja diljem svijeta. Održano je preko 80 znanstvenih i stručnih izlaganja, radionica i primjera dobre prakse te pet plenarnih izlaganja. Govornici su bili poznati profesionalni poznavatelji teorije i prakse školskog knjižničarstva među kojima je knjižničarki posebno drag i značajan dr. sc. Ross J. Todd, Ph. D., associate professor and Director of the Center for International Scholarship in School Libraries (CiSSL): https://comminfo.rutgers.edu/todd-ross-j. Iz Hrvatske je sudjelovalo oko 70-ak kolega iz svih dijelova Lijepe naše, od čega 22 kao stručni izlagači, što pokazuje snagu i spremnost naših kolega da nauče nešto novo i da upoznaju nove kolege te sam sigurna da će svojim školama pridonijeti novim stečenim znanjima.

Najvažnija okosnica skupa riječi su IASL predsjednice, Katy Manck: „every child deserve a great school library and a qualified school librarian.“ što u prijevodu znači da svako dijete zaslužuje imati vrsnu školsku knjižnicu i kvalificiranog stručnog knjižničara. U vremenu kada od 1.174 školskih knjižničara, najvećeg knjižničarskog podsustava RH pod Ministarstvom kulture, imamo skoro 80% diplomiranih školskih knjižničara što je omogućio Zakon o knjižnicama iz 1997., nadamo se da će se taj trend nastaviti i dalje pod novim Zakonom iz veljače ove godine. U vremenu kada skoro svaka škola u RH ima svoju školsku knjižnicu zahvaljujući Zakonu o odgoju i obrazovanju, trebamo biti svjesni da još ima škola bez knjižnice i školskih knjižnica bez stručnog knjižničara. Druga, ne manje važna okosnica, da u vremenu digitalne transformacije knjižnica u digitalne i multimultimedijalne centre škola temelj svakog djelovanja knjižnica jest ljubav prema knjizi, čitanju i pisanju, njezina prvotna djelatnost. Koristeći knjižnicu i sve njezine izvore, činimo nastavu zanimljivijom i širimo okvire znanja naših učenika. Istodobno, školska knjižnica je sigurno mjesto za svako dijete željno mašte i igre. Kultura čitanja postaje sve interaktivnija, uključujuća, a čitač postaje aktivni sudionik u procesu čitanja.

Osim bogatog programa, sudionici skupa su upoznali ljepote i bogatstvo Dubrovnika, Metkovića, Cavtata i Čilipa te posjetili OŠ Stjepana Radića Metković i Gimnaziju Metković gdje su sudionici iz drugih zemalja iz prve ruke mogli vidjeti naše knjižnice. Inače, knjižnice spomenutih škola su reprezentativni primjeri Dubrovačko-neretvanske županije gdje posjetitelj može vidjeti kako jedna knjižnica treba izgledati. Tijekom kongresa održana je dobrovoljna humanitarna aukcija u kojoj je skupljeno 22.000,00 kn za školovanje djece Ugande i 213 knjiga iz svih dijelova svijeta čime će se obogatiti knjižni fond OŠ Stjepana Radića Metković: http://www.iasl2019.hr/2019/10/07/charitable-auctions-and-international-children-books-exhibit/?fbclid=IwAR06F7tOKZYacxOAH8CHlP48UZj5zogWkPzI47b4W6DRWzI32Hx4YM5kZYY.

Na taj način ukazujemo na potrebite u svijetu i na raznolikost književnosti i kulture diljem svijeta. Zadnji dan smo posadili drvo ispred OŠ Stjepan Radića Metković i time se pridružili akciji „Posadi drvo, ne budi panj“.

Završavam tekst sa citatom Rossa J. Todda: „Knjižnice su žive! Djeca Vas trebaju!“.

Tekst i fotografije ustupila: Dejana Bedeković

objavio: Vanja Domladovac   datum: 28. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »