Akcija sadnje drveća u našoj školi

25. listopada se u našoj školi održala akcija „Posadi drvo, ne budi panj“ u sklopu građanske inicijative „Dani kolektivne sadnje drveća“. U ovoj akciji sudjelovale su sve bjelovarske škole i vrtići. Dok se drveće sadilo, popričali smo s ravnateljem naše škole, s Nikolom Pratnemerom te učiteljem Filipom Marohnićem, jednim od voditelja naše školske zadruge „Mrav“

Nikola Pratnemer nas je pobliže upoznao s drvetom kestena. Posađen je upravo on, jer ga se smatra našim autohtonim drvetom što znači da prirodno raste u Hrvatskoj. Ipak, ugroženo je zbog dvije vrste nametnika: ose šiškarice i raka kestenove kore. Kada ga ove bolesti napadnu, kesteni se znaju osušiti. Baš iz tog razloga se pristupilo sađenju kestena kako bi se oni neprestano obnavljali. Sadnice koje su donesene u našu školu su sadnice s Bilogore, znači naše autohtone biljke koje su prilagođene ovom podneblju.

Ravnatelj Nikola Margetić nas je upoznao s ovom plemenitom akcijom. Objasnio je da se akcija provodi u cijelom gradu pa se tako i naša škola odlučila uključiti i napraviti dobro djelo. Akciji je pristupilo izuzetno mnogo učenika i, osim kestena, zasadili su i jednu lipu i nekoliko malina.

Učitelj Filip Marohnić nam je objasnio da se ova akcija provodi u cijeloj Hrvatskoj pod nazivom „Zasadi drvo, ne budi panj“. Naša škola se uključila jer imamo izuzetno bogat okoliš, ali nam je ipak nedostajalo još drveća. Dobro je što se radi baš o sadnji pitomog kestena kojeg ćemo moći brati, organizirati kestenijade, a ujedno je i ugrožena vrsta. Sadnice nam je donirao otac našeg učenika, Nikola Pratnemer. U akciji su sudjelovali zadrugari, voćari, cvjećari, vrtlari, povrtlari i mali kemičari pod vodstvom nastavnika: Nade Senković, Ivane Sabljak, Darije Vuglovečki i Filipa Marohnića. Akcija će se nastaviti i sljedeća tri dana.

Tekst: Gabrijela Marić, 7.c

Fotografije: Jan Kojić, 7.c, Antonio Vodopija, 7.e, Luka Drviš, 7.c

objavio: Vanja Domladovac   datum: 26. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »