Četvrta pomela konkurenciju u poznavanju dječjih prava

Dječji odjel Narodne knjižnice "Petar Preradović" Bjelovar i Društvo Naša djeca Bjelovar organizirali su 3. listopada 2018. u 12 sati u prostoru Dječjeg odjela Kviz o dječjim pravima u sklopu aktivnosti povodom Dječjeg tjedna. Kviz je bio namijenjen učenicima 4. i 5. razreda osnovnih škola.

Našu školu su predstavljale četiri ekipe, dvije iz 4. razreda i dvije iz 5. razreda. Razredna nastava imala je dva tima. Tim pod nazivom MALI LJUDI bio je formiran od 4. a i 4. d razreda, a činili su ga Nika Halgaš, Tin Đuranec i Jan Vusić, a mentorice su im bile Suzana Atlija i Goranka Višić, dok su tim COOL GIRLS činile učenice iz 4. d razreda, Ana Letica, Dorotea Ileković i Viktorija Oslovar, s mentoricom Gorankom Višić. Predmetna nastava je također imala dva tima, pod mentorstvom nastavnice Mateje Ištok. Timovi pod nazivom LML – ZAJEDNO JAČE! i SVEMOGUĆE CURE činile su učenice: Gordana Zadravec, Monika Bikešić, Lorena Repnik, Tea Zlomislić, Lana Butorac i Mateja Delić.

Učenici su bili formirani u timove po troje i preko aplikacije Kahoot su preko mobitela odgovarali na zadana pitanja o dječjim pravima. Za dobar rezultati bila je potrebna točnost i brzina. U kvizu su sudjelovali 4. i 5. razredi, a bilo je ukupno deset timova. Tim Mali ljudi uvjerljivo je vodio cijelo vrijeme natjecanja i osvojio 1. mjesto, ekipa LML - zajedno smo jače! osvojila je 2. mjesto dok su Cool girls zauzele odlično 3. mjesto. Tim Svemoguće cure su zauzele 4. mjesto. Učenici su bogato nagrađeni od sponzora kviza, glavna nagrada bila je velika društvena igra i knjiga o dječjim pravima.

Tim Mali ljudi i Cool girls su svoju nagradu odlučili donirati školskoj knjižnici tako da svi učenici škole mogu imati koristi od nje. Učenici su se odlično zabavili i dosta toga naučili o dječjim pravima. Učenici su se odlično zabavili i dosta toga naučili o dječjim pravima.

Rezultati kviza:

1. MJESTO
MALI LJUDI 4.a i 4.d. IV. OŠ Bjelovar (mentori Goranka Višić i Suzana Atlija) 45 120 bodova
2. MJESTO
LML – ZAJEDNO JAČE! 5.d IV. OŠ Bjelovar (mentor Mateja Ištok) 43 690 bodova
3. MJESTO
COOL GIRLS 4.d IV. OŠ Bjelovar (mentor Goranka Višić) 39 275 bodova
4. MJESTO
SVEMOGUĆE CURE 5.d IV. OŠ Bjelovar (mentor Mateja Ištok)  38 660 bodova
5. MJESTO
VESELE TROJKE 5.c II. OŠ Bjelovar (mentor Mirena Rozić) 27 591 bodova

Neka od pitanja s natjecanja

1. Koliko imaju godina djeca za koja vrijede dječja prava?
2. Zašto je djeci važno poznavati svoja prava?
3. Koja je glavna razlika između želja i potreba?
4. Bez čega ne možemo preživjeti?
5. Kako glasi zakon o bojama za djecu?
6. Što je od navedenog tvoje pravo?
7. Neka djeca nemaju svoje računalo. Kako to zovemo?
8. Što znače dječja prava?
9. Kako se zove knjižica o pravima djece?

Tekst: učiteljica Goranka Višić i knjižničarka Dejana Bedeković
Fotografije: učiteljice Goranka Višić i Mateja Ištok

objavio: Vanja Domladovac   datum: 1. 11. 2018.

« Ožujak 2024 »